Aktīvisti Rīgā stādīs kokus, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju

9 komentāri

Sākta koku stādīšanas akcija. Koku eksperti un citi nevienaldzīgi cilvēki centīsies pierādīt, ka koki var augt vietās, kur Rīgas ierēdņi apgalvo par pretējo. Izlaužoties cauri birokrātijas džungļiem, jau pēc pāris nedēļām Rīgas centrā tiks iestādīti divi jauni koki, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas.

“Pilsētā kokiem ir ļoti, ļoti grūti.” Koku kopšanas meistars Edgars Neilands norāda, ka Rīgā daudzi koki ir ļoti sliktā stāvoklī, kas arvien biežāk tiek nozāģēti; pat ja vietā tiek stādīts koks, tad bieži tas neieaugas. Piemēram, Rīgā nav elementāras lietas – koku laistīšanas auto.

“Un ja mums ir divi mēneši bez lietus karstā vasaras laikā, tad kokam vajag līdz 2m3 ūdeni dienā un ir jautājums, kur viņš to var ņemt,” teic koku kopšanas meistars.

Pilsēta kokam ir nepiemērota un pat agresīva vide, tāpēc pilsētas kokus ir jāaprūpē daudz vairāk nekā ārpus pilsētām: “Tās pašas koku lapas, mēs vedam kaut kur nokompostējam un vedam kaut kad atpakaļ, bet, ja neesam to darījuši divus, piecus, divdesmit gadus, tad vienā brīdī kokam nolaižas zari, un tas saka: atā!”

Koku stādīšana prasa lielus līdzekļus un darbu. Taču jau sen ir pierādīts, ka koku esamība pilsētā ir nepārvērtējami svarīga un ilgtermiņa pat ļauj ietaupīt ievērojamus līdzekļus. Gaisa dzesēšana un mitrināšana vasarās. Vēl arī vides pievilcības veidošana un citi labumi. Ir veikti aprēķini, ka viens liels koks pilsētai no ieguldītā atgriež ap 500 eiro gadā. Tomēr, lai koks varētu izaugt, tas, pirmkārt, pareizi jāiestāda.

“Mēs cērtam jaunu taku birokrātijas džungļos.” Biedrības ”Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Māris Jonovs norāda, ka viņiem bija nepieciešami divi gadi, lai varētu panākt atļauju par saviem līdzekļiem pilsētas centrā iestādīt divus jaunus kokus. Vieta stādīšanai izvēlēta ļoti sarežģīta, bet tas būs iespējams, lietojot mūsdienu tehnoloģijas.

“Paceļam to latiņu vēl augstāk, šeit būs saliktas speciālas ierīces, kas pasargā komunikācijas, kas sargā koku saknes, kas neļauj cilāt bruģi. Stādīti tiks nevis tādi Rīgā ierasti mazi stādiņi, bet kārtīgi deviņmetrīgi stādi,” saka biedrības ”Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis.

Koku stādus dāvina kokaudzētava no Nīderlandes, darbu veiks meistari no uzņēmuma ”Labie koki”, tāpat ir piesaistīts arī viens sponsors. Visbeidzot – Rīgas domes pārstāvji solīja, ka pēc koku iestādīšanas rūpēsies par tiem.

“Ir tāds mazs cerību stariņš labākai nākotnei, skaistākai pilsētai.” Biedrības ”Pilsēta cilvēkiem” aktīvisti iecerējuši arī turpmāk palīdzēt ar padomu citiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem, kuri vēlēsies pilsētā stādīt kokus. Vēl arī pilsētnieki ziedojot var atbalstīt koku stādīšanu vietās, kur tie agrāk bijuši, bet tagad dažādu iemeslu dēļ vairs netiek stādīti.
9 komentāri