Aizsardzības ministrija apturējusi NBS iepirkumu, kurā nevarēja piedalīties vietējie zemnieki

0 Komentāru
Aizsardzības ministrija apturējusi NBS iepirkumu, kurā nevarēja piedalīties vietējie zemnieki
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Nonākot kritikas krustugunīs, Aizsardzības ministrija (AM) otrdien apturēja pārtikas produktu iepirkumu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS).

Dārzeņu audzētāji pilnā sparā steidz novākt jauno šā gada ražu, un daļa šīs produkcijas varētu nonākt uz latviešu karavīru pusdienu galda. Tomēr vēl otrdien no rīta lauksaimnieki cēla trauksmi, ka iepirkumā par pārtikas piegādi bruņotajiem spēkiem viņi apdalīti. Pirms Jāņiem izsludinātā iepirkuma nolikumā iekļauti kritēriji, kas vietējiem ražotājiem nav izpildāmi.

Juris Cīrulis
SIA “Mežacīruļi” saimnieks

Jo ir pilnīgi tādas anekdotiskas prasības, pieņemsim, Latvijā audzēts ingvers vai šampinjoni, tātad, kas ir neraksturīgs mūsu lauksaimniecībai, tātad viennozīmīgi ir pazīmes, kas norāda uz to, ka jūs, latviešu zemnieki, mums neesat vajadzīgi.

Cīruļa skatījumā, šāda nolikuma pieņemšana ir ļaunprātīga rīcība, īpaši tāpēc, ka armijai pārtiku pērk par nodokļu maksātāju naudu. “Kas tad īsti notiek ierēdņu kantoros, tas notiek ne vien Aizsardzības ministrijā, bet arī visās domēs skolu iepirkumos dominē tāda lieta, ka ir savējie pārpircēji, kas lobē savas intereses šajos konkursos, un zemnieks tam netiek klāt.”

Iepirkumu NBS uzdevumā organizēja Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs. Tā vadība skaidro, ka pie izveidojušās situācijas lielā mērā ir vainojami paši zemnieki.

Ligita Dzenīte
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra vadītāja vietniece

Lieta tāda, ka varbūt tieši šajā iepirkumā ir apvienotas vairākas produktu grupas vienā lielākā daļā, un tas droši vien ir atšķirīgs no iepriekšējā iepirkuma, kurā mēs ļoti centāmies nākt pretī zemniekiem, un pagājušajā gadā mums bija iepirkums ar 84 daļām, 84 produkti pa reģioniem, bet diemžēl atsaucība nebija nekāda.

Iepirkuma organizatoru skatījumā zemnieku piedalīšanos konkursā nolikums nekādā mērā neaizliedz. “Zemnieki var pieteikties, apvienojoties piegādātāju apvienībās vai kā apakšuzņēmēji, jo iepirkuma likums paredz, ka var pieteikties uzņēmējs pretendents jebkurā to salikumā,” turpina Dzenīte.

Otrdienas pēcpusdienā gan situācija pēkšņi mainījās – pēc tam, kad šim iepirkumam pastiprinātu uzmanību pievērsa mediji, AM nolēma to atcelt.

Jānis Garisons
AM valsts sekretārs

Attiecīgi mēs izvērtējām šo te iepirkuma nolikumu un konstatējām, ka tas ir pretrunā ar to politiku, ko ministrija ir nospraudusi, jo mēs esam noslēguši arī sadarbības līgumu ar lauksaimnieku organizācijām, kur mēs ļoti skaidri arī pateicām, ka ir nepieciešams īstenot iepirkumu tādā veidā, lai dotu iespēju arī vietējiem ražotājiem piedalīties šajos iepirkumos.

Ministrija uzdevusi labot iepirkuma nolikumu un cer, ka jaunais konkurss tiks izsludināts pēc iespējas drīz.

0 Komentāru