Aizbildņi cīnās par 17 gadus vecā gambiešu puiša palikšanu Latvijā

23 komentāri
Aizbildņi cīnās par 17 gadus vecā gambiešu puiša palikšanu Latvijā

Sarežģītā situācijā nonācis 17 gadus vecais gambiešu puisis Džallo Abduls, kurš Latvijā lūdzis patvērumu. Lai arī viņam te ir aizbildņi – ģimene – un puisis mācās skolā, tas viss viņam dots tikai līdz pilngadībai.

Kad martā viņam apritēs 18 gadi, Džallo no Latvijas tiks izraidīts. Viņa jaunā latviešu ģimene izmisīgi meklē veidus, kā apturēt izraidīšanas procesu, un nav gatavi samierināties, ka ģimene tiks šķirta.

Džallo Latvijā ieradās pirms pusotra gada 16 gadu vecumā pēc futbola kluba Metta ielūguma, tomēr futbola klubā viņu nepaņēma. Tā kā māte ir bezvēsts pazudusi un pie patēva viņš baidās atgriezties, jo viņš varētu izrēķināties, puisis lūdz patvērumu Latvijā. Tas viņam atteikts.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde ir lēmusi – līdz ko puisim apritēs 18, Latvija viņam būs jāpamet. Ar to nav gatava samierināties Džallo aizbildne, Estere Zemīte. Viņa norāda – puisis ir kļuvis par daļu no ģimenes. Arī bērni viņu uztver kā brāli.

Brīdī, kad tiekamies, pats Džallo ir skolā. Ar Esteres palīdzību viņš ieguvis termiņuzturēšanās atļauju Latvijā, ticis pie personas koda. Ģimene kopā ar juristiem meklē veidu, kā pagarināt uzturēšanās atļauju. Skaidrs esot viens – Gambijā viņš atgriezties nevarot, citas ģimenes viņam nav.

Situāciju palīdz risināt arī Zvannieku biedrības juriste. Likumā ir iespējas, kā uzturēšanās atļauju varētu pagarināt – piemēram, pamatojoties uz to, ka Džallo mācās skolā vai to, ka Gambijā ir nokaitēta politiskā situācija, kas var pāraugt karadarbībā. Taču tas nozīmē – Džallo var palikt vien uz noteiktu laiku. Juriste pārliecināta, ka atļauja palikt jāprasa, pamatojoties uz humāniem apsvērumiem – likums to paredz.

Tikmēr Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde terminu ”humāni apsvērumi” vairāk sliecas interpretēt kā fizisko veselību.

Gadījums, kad Latvijā dzīvo nepilngadīgs ārzemnieks, kuram atteikts patvērums, bet atrasta ģimene, ir nebijis precedents. Valsts institūcijām nav izstrādāts tiesiskais regulējums, bet likumos ir caurumi. Uz to norādījis arī Tiesībsargs.

Savukārt Taivane noraizējusies, ka atbildīgās iestādes varētu mēģināt Džallo lietu formulēt tā, lai atstātu interpretācijas brīvību citos līdzīgos gadījumos, kas potenciāli varētu sekot.
23 komentāri