airDog radītājs Edgars Rozentāls: Ja es nebūtu latvietis, iespējams, neuzdrošinātos realizēt dullākās idejas

0 Komentāru
airDog radītājs Edgars Rozentāls: Ja es nebūtu latvietis, iespējams, neuzdrošinātos realizēt dullākās idejas
Kompānijas "Helico Aerospace Industries" līdzdibinātājs Edgars Rozentāls. (Foto: LETA)

Lai arī jaunajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kas cenšas iekarot savu vietu pasaulē, no praktiskā skatu punkta raugoties, daudz izdevīgāk ir tas, ja tie nāk no kādas lielas valsts un jau ir paguvuši apbružāties par tehnoloģiju meku dēvētajā Silīcija ielejā, tieši būšana latvietim ir palīdzējusi nenobīties un realizēt “dullākās idejas”, portālam Skaties.lv atzīst bezpilota lidaparāta airDog radītājs Edgars Rozentāls.

Patriotu nedēļas ietvaros portāls Skaties.lv aptaujāja vairākus latviešus, Latvijas iedzīvotājus, kas nesuši mūsu valsts vārdu pasaulē vai arī paveikuši ko nozīmīgu, interesantu un Latvijai svarīgu tepat, pašu mājās.

Pirmajam jautājumus uzdevām uzņēmuma Helico Aerospace Industries dibinātājam un pasaulē pirmā ar GoPro kameru aprīkotajā bezpilota lidaparāta sportistu filmēšanai airDog, radītājam Edgaram Rozentālam!

Vai tas, ka nāc no Latvijas, ir Tev palīdzējis gūt panākumus, vai gluži otrādi – gremdējis?

Ja skatāmies globāli un no praktiskā viedokļa, tad tehnoloģiju uzņēmumiem, ja tie nāk no Latvijas nevis no kādas lielvalsts, ir vairāk mīnusu nekā plusu. Latvijā nav nepieciešamā kontaktu loka, kāds ir, piemēram, ASV, Silīcija ielejā, tur var daudz veiksmīgāk piesaistīt investīcijas. Tiem, kas nāk no Latvijas, tur ir jāizcīna lielas cīņas. Taču tajā pašā laikā, man šķiet, ja es būtu amerikānis un dzīvotu tur, redzētu Silīcija ielejas vidi, man, iespējams, būtu bail, es neticētu, ka varu savas idejas realizēt un varbūt nemaz neķertos tām klāt. Redzot to talantīgo cilvēku koncentrāciju, kas ir Silīcija ielejā, var nolaisties rokas. Taču, Latvijā, kur savā ziņā ir ierobežotāka pieeja informācijai un kur neesi vēl redzējis, kā ir attīstītākās valstīs, ir iespēja realizēt dullākās idejas. Iespējams, es to neuzdrošinātos, dzīvojot ASV.

Vai uzskati, ka Latvijas kā valsts atbalsts Tev ir bijis pietiekams ceļā uz panākumiem vai tomēr nē?

No vienas puses es uzskatu, ka valsts nav man, tev un nevienam pilsonim kaut ko parādā, un ka man būtu jāsagaida, ka mani valsts kā īpaši atbalsta. Taču valsts ir tā institūcija, kurai ir jānodrošina vairākuma intereses. Es nekad neesmu īpaši gaidījis atbalstu, jo uzņēmējiem ir jādomā pašiem – dzīvē ir visas iespējas sasniegt to, ko vēlamies, un lielākoties tas ir atkarīgs no mums pašiem. Ja salīdzinām ar attīstītākām valstīm, tad atbalsts šeit, Latvijā, nav tik liels. Taču mēs esam izmantojoši to, ko varējām, un bez valsts atbalsta airDog nemaz nebūtu. Proti, mēs mācējām izmantot biznesa inkubatora sniegtās iespējas. Uzņēmējam ir jāprot šādas iespējas izmantot, un drīzāk nevajadzētu sūdzēties, ka atbalsta nav. Tas, kā Latvijā trūkst, – ilgtermiņa redzējuma par inovācijām valsts mērogā. Atbilde uz jautājumu, ko mēs darīsim nākamos divdesmit gadus, kurus uzņēmējus atbalstīsim. Pašlaik trūkst fokusa.

Ko Tu varētu novēlēt latviešiem, Latvijas iedzīvotājiem gaidāmajā valsts svētku nedēļā?

Aicinātu visus paiet malā no vecajiem stereotipiem, kur dalām, ka latvietis ir tas cilvēks, kuram trīs paaudzēs senči ir bijuši latvieši. Mēs esam viena tauta – tie, kas dzīvojam šajā ģeogrāfiskajā teritorijā. Ir jāsaprot – ka mēs paši, tie, kas te dzīvojam, esam šī valsts Latvija. Ja gribi, lai tev personīgi te iet labāk, ir pašam jāceļas un jādara. Jābūt saprotošiem, tolerantiem, un galvenais – jāiet uz rezultātu.

Foto: LETA

Foto: LETA

SIA Helico Aerospace Industries darbību sāka 2012. gadā, un pašlaik darbojas JIC biznesa inkubatorā. Šā gada vasarā kompānija, kura fokusējas uz bezpilota lidaparātu tehnoloģiju attīstīšanu, pūļa līdzfinansējuma vietnē KickStarter sāka kampaņu, kuras mērķis bija 40 dienu laikā savākt 200 tūkstošus ASV dolāru (aptuveni 152 tūkstošus eiro) ražošanas uzsākšanai. Piedzīvojot milzu atsaucību, kā arī publicitāti pasaules medijos, airDog kampaņas beigās bija piesaistījis vairāk nekā 1,36 miljonus ASV dolāru (aptuveni 1,04 miljonus eiro). Šogad airDog Latvijas mīlētāko zīmolu topā ieguva Drosmīgākā zīmola statusu.

0 Komentāru