AirBaltic dēļ Latvijai nāksies šķirties vēl no daudziem miljoniem eiro

0 Komentāru
AirBaltic dēļ Latvijai nāksies šķirties vēl no daudziem miljoniem eiro
FOTO: LETA

Nacionālās aviokompānijas dēļ  Latvijai nāksies šķirties vēl no daudziem miljoniem eiro. Pirms četriem gadiem, pārņemot Airbaltic akcijas, kas piederēja toreizējā lidsabiedrības vadītāja Bertolda Flika kompānijai Baltijas Aviācijas sistēmas, daļa vērtspapīru tomēr nonāca kāda privātuzņēmuma rīcībā. Un tagad valsts kā Airbaltic lielākais īpašnieks vēlas tās atgūt.

Nacionālās aviokompānijas dēļ Latvijai nāksies šķirties vēl no daudziem miljoniem eiro. Pirms četriem gadiem, pārņemot Airbaltic akcijas, kas piederēja toreizējā lidsabiedrības vadītāja Bertolda Flika kompānijai Baltijas Aviācijas sistēmas, daļa vērtspapīru tomēr nonāca kāda privātuzņēmuma rīcībā. Un tagad valsts kā Airbaltic lielākais īpašnieks vēlas tās atgūt.

LNT ziņām kļuvis zināms, ka šobrīd valsts aktīvi risina sarunas par airBaltic 20 miljonu obligāciju atpirkšanas darījumu no šo vērtspapīru pašreizējiem turētājiem. Ja sarunas ritēs veiksmīgi, tad jau tuvākajos mēnešos valdības dienas kārtībā nonāks jautājums par budžeta līdzekļu, iespējams, vairāku miljonu eiro apjomā, piešķiršanu obligāciju atpirkšanas darījuma realizācijai.

Lai beidzot piesaistītu stratēģisko investoru nacionālajai aviokompānijai airBaltic, valsts īpašumā ir jāiegūst pirms pieciem gadiem emitētās konvertējamās obligācijas, kuras pēc 1. jūlija pārvēršas airBaltic akcijās. Par to ir pārliecināts satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

No Latvijas Krājbankas tiesvedības par šo vērtspapīru atgūšanu izriet, ka vēl nesen airBaltic obligācijas atradās kādā Pārdaugavas dzīvoklī reģistrētas firmas Sevra kontā Norvik bankā. Lai gan krājbanka turpina līdz šim tai neveiksmīgo tiesvedību, ministrs atklāj, ka obligāciju turētājs ir mainījies.

Ja valsts neatpirktu šīs obligācijas, tad par airBaltic vairāk nekā 10%tu īpašnieku kļūtu nezināma viena vai vairākas personas. Iepriekš par šajās obligācijas ieinteresēto personu medijos tika minēts expremjers Andris Šķēle, kurš gan šodien LNT kategoriski noliedza saistību ar šīm obligācijām.

Satiksmes ministrs atklāja, ka airBaltic obligācijas valsts neplāno atpirkt par šo vērtspapīru nominālvērtību, kas ir 20 miljoni eiro, tieši par cenu notiekot sarunas.

Tātad, pat ja cena ir būtiski mazāka, tie vienalga būs miljoni. Par to, kur tiks ņemta nauda obligāciju pirkšanai, būs jālemj valdībai.

Ministrs uzsvēra – ja pēc obligāciju konvertācijas valsts saglabā ietekmi aviokompānijā pašreizējā līmenī – 99,8%, tad, pārdod airBaltic investoram, valsts atgūst ieguldītos līdzekļus.

Jāpiebilst, ka valsts kopš 2011.gada airBaltic glābšanā no bankrota jau sniegusi vairāk nekā 100 miljonu eiro atbalstu. 82,6 miljoni eiro šobrīd ir kapitalizēti jeb pārvērsti akcijās.

Emitēt konvertējamās obligācijas 42,7 miljonu eiro apjomā 2010.gada aprīlī lēma tā brīža airBaltic akcionāri. Valsts ar Latvijas Valsts radio un televīzijas centra starpniecību airBaltic ieguldīja 22,5 miljonus eiro un toreizējam airBaltic vadītājam Bertoldam Flikam piederošās Baltijas aviācijas sistēmas – 20,2 miljonus eiro.

Pēc Flika un BAS lielāko finansētāju – Snoras bankas un Latvijas Krājbankas kraha 2011.gadā sākās jukas, Krājbankas pārņēma Baltijas aviācijas sistēmas, bet tai piederošās airBaltic akcijas – valsts.

Obligācijas Baltijas Aviācijas sistēmas ieķīlāja Norvik bankā. Banka tās nodeva uzņēmumam Veriko, bet pēc nesaskaņām banka šīs obligācijas pārdeva firmai Sevra. Un tātad tagad šos vērtspapīrus, kuru nominālvērtība ir 20 miljoni eiro, valsts gatavojas atpirkt.

0 Komentāru