“Aicinu neatbalstīt mafiju.” Saeimā asas debates par atkritumu apsaimniekošanas krīzes izsludināšanu Rīgā

3 komentāri

Ļoti asas debates ceturtdien notika Saeimā jautājumā par Rīgā izsludinātās ārkārtējās situācijas pamatotību atkritumu apsaimniekošanas jomā. Beigu beigās, Saeimas vairākums šo valdības lēmumu atzina par pamatotu, taču balsojums ne tuvu nebija tāds kā parasti – valdības koalīcija pret opozīciju. Niknākie strīdi raisījās tieši starp valdības partiju politiķiem.

Lai arī lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu Rīgā atkritumu jomā valdība  pieņēma jau pagājušonedēļ, saskaņā ar likumu tas jāapstiprina Saeimai. Līdzīgi kā pirms nedēļas, jautājumu pavadīja karstas debates, jo ne visi bija gatavi piekrist par jomu atbildīgā ministra pozīcijai.

“Ja mēs tagad kārtējo Rīgas domes vadības shēmu un zagšanu saucam par ārkārtēju, tad kur mēs dzīvojam? Tas tur notiek visu laiku. Tur nekā ārkārtēja nav,” pauda Saeimas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP).

Izskanēja arī viedoklis, ka uz trim mēnešiem izsludinātā ārkārtas situācija varētu traucēt īstenot Konkurences padomes (KP) lēmumu, kas vērsts pret atkrituma monopola izveidi pilsētā.

“Ja Konkurences padome vispār nebūtu pieņēmusi šo lēmumu par pagaidu noregulējumu, “Tīrīga” jau sen būtu aizrullējusi, un mēs šeit ne par ko nerunātu, jo džeki Dzirnavu ielā teiktu: forši, mēs “izkapājām” 700 miljonus. Es aicinu neatbalstīt mafiju,” sacīja deputāts Krišjānis Feldmans (JKP).

“Man ir 38 gadi, un līgums ir uz 20 gadiem, tas nozīmē, ka man būs 58 gadi, bet Andrim ar bārdu būs 81 gads, jo šobrīd viņam ir 61 gads. Manuprāt, tas ir ļoti kropļojošs līgums,” teica deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Tikmēr “Attīstība/Par” un citu partiju pārstāvji pateicās VARAM ministram Jurim Pūcem (AP) par piedāvāto risinājumu un brīdināja kolēģus, ka, neatbalstot ārkārtas situāciju Rīgā, būs ļoti nopietna atkritumu krīze.

“Iestājas tūlītējas negatīvas sekas, atkritumi netiek izvesti, un tas ir tūlītējs drauds rīdzinieku dzīves videi, rīdzinieku veselībai un rīdzinieku labklājībai,” norādīja deputāts Artūrs Toms Plešs (AP).

“Manuprāt, ar Neapoli būtu jāsacenšas futbolā, nevis atkritumu sāgā nosist viņus uz otro vietu un ieņemt godpilno pirmo,” vērsa uzmanību pie frakcijām nepiederošais deputāts Didzis Šmits.

Diskusijā neiztika bez savstarpējiem apvainojumiem.

“”Saskaņa” ir lielākie ārkārtas situācijas atbalstītāji, “Saskaņa” un ZZS. Tieši tā, jaunā koalīcija, “Saskaņa”, ZZS un “Attīstībai/Par!”,” pauda Feldmans.

“Sākt šobrīd Rīgas kampaņu? Klausies pulvera nepietiks, vienkārši nepietiks pulvera!” teica “Attīstībai/Par!” deputāts Mārtiņš Bondars.

Beigu beigās, Saeimas vairākums atzina par pamatotu ārkārtas stāvokļa izsludināšanu. Tas varēs ilgt līdz decembra vidum, kad rīdziniekiem būs jāpārslēdz esošie līgumi.

“Jebkurā gadījumā tas būs pagaidu regulējums, kas atteiksies tikai uz periodu, kamēr KP izmeklē monopolu. Šajā periodā nevienam no komersantiem nav nekādu papildu investīciju uzdevumu un nav nekāda pamata cenām mainīties,” norādīja Pūce.

Ministrs gan nevarēja pateikt, vai likumā varētu rast risinājumu, kas liegtu Rīgas domei slēgt koncesijas līgumu par monopola izveidi nākotnē.