Aicina mainīt Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību – rosina iesaistīt iedzīvotājus

0 Komentāru

Saeimā ceturtdien, 10. maijā, atsāktas diskusijas par Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu. Opozīcijā esošā Latvijas Reģionu apvienība aicina labot Satversmi un vairākus citus likumus, lai prezidenta vēlēšanās iesaistītu arī iedzīvotājus.

Izmaiņas paredz, ka Saeimai būtu tiesības balsot tikai par tādiem prezidenta amata kandidātiem, kuru atbalstam vispirms savākti vismaz 50 000 iedzīvotāju parakstu.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts

Kolēģi, šis risinājums motivētu piekrist kandidēšanai arī plašāku loku sabiedrībā cienījamus cilvēkus, kuri līdz šim to nedarīja, apzinoties, ka prezidenta krēsls ir bijis politiskā tirgus objekts un aizklāts un necaurskatāms process. Un diez vai daudzi sevi cienoši cilvēki būtu gatavi iesaistīties ar savu kandidatūru procesā, zinot, ka bieži vien prezidentu izvēl zoodārzā vai kādā “Rīdzenes” viesnīcas numuriņā.

Taču iecere no Saeimas tribīnes tika asi kritizēta.

Artuss Kaimiņš
Saeimas deputāts

Skatos uz jums un brīnos, ja godīgi. Ja realizējas jūsu ideja, tad principā Ušakovs ar Lembergu tiešām varētu būt Latvijas Valsts prezidenti. Viennozīmīgi! Viennozīmīgi! Es jums piedāvātu alternatīvu – uztaisiet zoodārza likumu vai zoodārza likumprojektu par to, ka svētdienās visi būri tiek atvērti vaļā un visi dzīvnieki drīkst staigāt svētdienās pa visu zoodārzu – gan pitoni, gan peles, visi! Viennozīmīgi! Šis labāk aizies.

Nedalītu atbalstu nebija gatavi izteikt ne opozīcijas, ne koalīcijas deputāti. Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere no “Vienotības” ieceri nosauca par “bīstamu”.

Inese Lībiņa-Egnere
Nacionālās drošības komisijas vadītāja, “Vienotība”

Šodien mums ir piedāvāts tāds ļoti īpatnējs Frankenšteins vai kā pat lai to nosauktu. Vakardien, 9. maija svinībās Uzvaras parkā, vajadzētu tikai palaist apkārt lapiņu, kur cilvēki varētu parakstīties un ierakstīt sev vēlamāko prezidenta kandidātu. Būtu 50 000 parakstu, un tad parlamentam kā tādam podziņu spiedējam šis cilvēks būtu jāievēl par Valsts prezidentu, kuram ir visaugstākās pilnvaras ārpolitikā, kuram ir visaukstākās pilnvaras valsts drošības jomā. Tas ir valsts Bruņoto spēku augstākais vadonis. Ko jūs vispār mums piedāvājat? Vai tiešām jūs saprotat, cik bīstami tas ir?

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Viss tas, kas šodien notika Saeimā, tas bija tiešām izcils cirks. Priekšvēlēšanu maratons, vai pareizāk sakot, tas laimes rats ir iegriezies ar pilnu apjomu.

No koalīcijas partijām tikai Nacionālā apvienība ideju uzskata par apspriešanas vērtu. Tomēr tās deputāti balsojumā atturējās, lai nepārkāptu koalīcijas līgumu.

Raivis Dzintars
VL-TB/LNNK Saeimas frakcijas vadītājs

Mēs redzējām arī zināmus riskus un strupceļa iespējas. Piemēram, kas notiek tādā situācijā, ja neviens kandidāts nespēj savākt šos 50 000. Taču tas ir solis pareizā virzienā.

Gadu pirms prezidenta vēlēšanām iesniegtās izmaiņas tika “nocirstas jau saknē”. Ar balsu vairākumu deputāti lēma tās nenodot vērtēšanai parlamenta komisijās.

Saeimā izgāzušies arī visi citi līdzšinējie centieni mainīt prezidenta ievēlēšanas kārtību. Noraidīta gan iecere par tautas vēlētu prezidentu, gan aicinājums valsts augstāko amatpersonu ievēlēt Saeimas atklātā balsojumā, nevis aizklāti, kā tagad.

0 Komentāru