Aicina mainīt normu, kas kriminālvajāšanai izdotiem deputātiem liedz pilnvērtīgi strādāt

3 komentāri
Aicina mainīt normu, kas kriminālvajāšanai izdotiem deputātiem liedz pilnvērtīgi strādāt
ZANE BITERE, LETA

Vai kriminālvajāšanai izdotiem Saeimas deputātiem tomēr būtu jāļauj pilnvērtīgi piedalīties parlamenta darbā, kas šobrīd ir liegts? Par to otrdien bija jālemj Saeimas Juridiskajā komisijā, taču tā lēmuma pieņemšanu atlikusi uz nenoteiktu laiku.

Lai gan Saeimā ir ievēlēti 100 deputāti, parlamenta darbā pilnvērtīgi ļauts strādāt 98, jo divi deputāti – Juris Jurašs no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un “KPV LV” frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs ir izdoti kriminālvajāšanai. Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli viņiem ir liegts piedalīties Saeimas sēdēs un komisiju darbā.

Apvienība “Attīstībai/Par!” aicina to mainīt un ir sagatavojusi priekšlikumu, kas paredz, ka kriminālvajāšanai izdotiem deputātiem, sākot ar Saeimas nākamo sasaukumu, būtu liegts pilnvērtīgi piedalīties parlamenta darbā tikai tad, ja to prasītu prokuratūra.

Lai gan izmaiņas otrdien bija jāskata Saeimas Juridiskajā komisijai, tās vadītāja Juta Strīķe (JKP) aicināja lemšanu atlikt, jo viņas partijas biedrs Jurašs spēkā esošo normu ir apstrīdējis Satversmes tiesā. Lēmuma atlikšanai iebilda opozīcija.

“Tas tiešā veidā skar aktīvu kriminālprocesu saistībā ar jūsu partijas biedru Juri Jurašu. Jums ir objektīvs interešu konflikts. [..] Tā ir kā minimums ētiska rakstura problēma, Strīķes kundze, sava partijas biedra jautājumu virzīt vai atlikt pēc sava partijas biedra iesniegumiem dažādās tiesu institūcijās,” pauda opozīcija deputāts Aldis Gobzems.

“Šeit es gribu atgādināt, ka interešu konflikts, tā ir situācija, kurā amatpersona pieņem lēmumu attiecībā uz saviem darījuma partneriem vai radiniekiem. Tāpēc, lūdzu, nepārvērst Juridiskās komisijas sēdi par juridisko un faktoloģisko absurdu,” atbildēja Strīķe.

Opozīcijas iebildumi palika bez ievērības. Ar koalīcijas balsu vairākumu deputāti nolēma, ka iecere kriminālvajāšanai izdotiem deputātiem tomēr ļaut pilnvērtīgi strādāt Saeimā, tiks vērtēta kā pēdējā no kopumā vairāk nekā 80 priekšlikumiem par iespējamām izmaiņām kārtības rullī.