Aicina balsot par skaistākajām Latvijas ainavām

Komentāri

Iedomājoties kādu valsti, prātā nāk tās slavenās ainavas – vai nu kāda pazīstama būve, vai piemineklis, vai arī kāds īpašs dabas skats. Arī Latvijā tiek veidota ainavu krātuve, kas 2018. gadā tiks pasniegta valstij kā dāvana. 

Tilts uz nekurieni. Šāds neparasts objekts atrodas netālu no Tukuma. Tas pagājušā gadsimta 30.-40. gadu mijā tika būvēts, kā daļa šaursliežu dzelzceļa līnijas, kurai bija jāiet no Tukuma uz Kuldīgu. Bija paredzēts, ka to gada laikā izmantotu 160 000 pasažieri, tomēr karš apturēja vērienīgā projekta būvniecību, un kopš tiem laikiem 55 metrus garš tilts pļavas vidū stāv gandrīz neskarts. Vietējā iedzīvotāja Mirdza Zelmene stāsta, ka šobrīd vizuāli tilts izskatās gandrīz tāpat kā pirms 80 gadiem. Tiesa, nosaukums “Tilts uz nekurieni” gan parādījās salīdzinoši nesen.

Mirdza Zelmene
Sātu vietējā iedzīvotāja

Es ar to vārdu ļoti nesen iepazinos, agrāk mēs to tā nesaucām. Bija vienkārši “tilts”. Man tas bija liels pārsteigums, ka tas ir tilts uz nekurieni. Es nezinu, vai šīs vārds te iederas. Varbūt.

Visus dzelzceļa būvniecības darbus bija iecerēts pabeigt piecu gadu laikā. Tomēr šodien tikai tilts un daži betona stabi meža vidū liecina par to, ka šeit bija domāts būvēt dzelzceļu. Mirdza atminas arī laikus, kad Tukumā ienāca krievu karaspēks, un tilts tika izmantots aģitācijas vajadzībām.

Mirdza Zelmene
Sātu vietējā iedzīvotāja

Divus gadus tikai krievi uzturējās Tukumā. Tas tieši bija tas laiks, kad būvēja tiltu. Viņš ar karogiem un plakātiem izgreznots bijis. Tas viss bija, protams, ka aģitācija.

Pirms 9 gadiem “Tilts uz nekurieni” tika iekļauts Eiropas kultūras mantojuma sarakstā “Neparasts kultūras mantojums”. Par tā īpašu statusu liecina arī ceļmalā speciāli izvietotā zīme.

“Tilts uz nekurieni” ir tikai viena no 243 ainavām, kas tika atlasīta īpašā ainavu ekspertu padomē. Visas ainavas sadalītas piecos reģionos: Rīgas reģions, Vidzeme, Kurzeme, Latgale un Zemgale. No 15. augusta līdz 15. oktobrim mājaslapā “www.ainavudargumi.lv” par ainavām var balsot visi interneta lietotāji. Balsošanas gaitā tiks izvēlēti tikai 50 objekti, – 10 no katra reģiona. Katra persona savu izvēli ir aicināta veikt vienu reizi. Izvēlēto ainavu kopskaits nedrīkst pārsniegt 50.

Kristīne Kedo
VARAM Telpiskās plānošanas politikas nodaļas vadītāja

Ar izvēlētajiem 50 turpināsies intensīvais darbs. Viena no svarīgākajām dāvanām Latvijai 100 gados būs ceļojošā izstāde, kur tiks parādīti visi šie 50 dārgumi. Par viņiem tiks savākta papildinformācija. Katrā reģionā notiks izstāde un diskusija, kurās runās par to, kādu Latviju vēlamies redzēt nākamajās simtgadēs.

Iesūtīto ainavu sarakstā ir gan dabas skati, muižas un pilis, gan arī dārzi, tilti un daudzi citi objekti. Ainavu dārgumu krātuve kļūs par vienu no skaistākām dāvanām Latvijai simtgadē, tā uzskata arī Zelmenes kundze. Viņa akcentē, ka tas ir mūsu dārgums un ar to mēs dzīvojam un elpojam.

Lasi vēl