Aicina aviopasažierus pievērst uzmanību bagāžas saturam

4 komentāri

Lidostas ”Rīga” bagāžas drošības pārbaudēs būtiski pieaudzis konfiscēto bīstamo un aizliegto priekšmetu skaits. Katru mēnesi to ir vairāk nekā 1000 vienību. Šādas situācijas veidojas, jo pasažieri lielākoties ignorē un neizlasa izvēlētās aviosabiedrības bagāžas pārvadāšanas noteikumus.

Jēdziens – ”bīstamais priekšmets” – nenozīmē pārvadāšanas pilnīgumu aizliegumu, bet gan pastāv ierobežojumi, proti, ir lietas, ko drīkst vest rokas bagāžā, bet nav atļauts nododamajā bagāžā, un otrādi.

Ja pērn skaitliski visvairāk – vidēji 280 katru mēnesi jeb virs 3000 gadā – no pasažieru rokas bagāžām izņēma nažus ar asmens garumu virs atļautajiem sešiem centimetriem, tad šā gada lielākā problēma ir litija-jonu bateriju saturošie priekšmeti. Vairumā gadījumu tie ir portatīvie lādētāji (power-bank), ka arī elektroniskās cigaretes. Šādu konfiscēto priekšmetu pieaugums gada pirmajos mēnešos ir ļoti būtisks.

Foto: LNT ZIŅAS

Šādus ārējos akumulatorus un e-cigaretes pasažieri drīkst pārvadāt tikai rokas bagāžā, ņemot līdzi salonā, bet kategorisks aizliegums ir likt nododamajā jeb – reģistrētājā bagāžā.

”Litija baterijām ir tendence uzliesmot pašām no sevis. Tās deg ar augstu temperatūru. Turklāt degšanai nav nepieciešams skābeklis. Ja šī aizdegšanās notiek lidmašīnas bagāžas nodalījumā, kurai piekļūt neviens nevar, tad var aizdegties visas pārējās mantas un pat nodegt lidmašīna,” skaidro lidostas ”Rīga” aviācijas drošības kontroles speciālists Ivars Braža.

Tiesa gan, pasažieriem ir jāpievērš uzmanība akumulatoru jaudai, kuras apmērs lielākoties ir viegli atrodams uz priekšmetiem. Ja tā nepārsniedz 100 Wh, tad drīkst pārvadāt rokas bagāžā. Savukārt, ja akumulatora jauda ir  no 100 līdz 160 Wh, tad pārvadāšanai nepieciešama aviosabiedrības atļauja. Taču akumulatorus ar jaudu virs 160 Wh ir pilnībā liegts pārvadāt.

Katra no nododamajām bagāžām tiek skenēta. Pēc bīstamo priekšmetu atklāšanas tiek izsaukts pasažieris lidostas publiskajā apziņošanas sistēmā, lai viņa klātbūtnē priekšmetus izņemtu vai pārliktu uz rokas bagāžu. Ja pasažieris neatsaucas, tad bīstamās vai aizliegtās lietas konfiscē policijas klātbūtnē un nodod iznīcināšanai.

Visai lieli zaudējumi rodas, piemēram, remontstrādniekiem, kuri dodas emigrācijā pelnīt naudu, jo nododamjā bagāžā lielā skaitā ielikuši instrumentus, piemēram, urbjmašīnu rezerves akumulatorus.

”Reģistrētajā bagāžā urbjmašīnu vai citu šādu līdzīgu ierīču akumulatorus nedrīkst vest. Pārvadāšana atļauta tikai rokas bagāžā. Akumulatoriem ir jābūt atvienotiem no ierīcēm un nodalītiem. Nododamajā bagāžā akumulatoru kopā ar instrumentu drīkst pārvadāt tikai tad, ja tie atrodas oriģinālajā ražotāja futlārī. Ja tāda nav, tad nododamajā bagāžā jāliek tikai pats instruments, bet tā akumulatori – rokas bagāžā,” norāda Braža.

Sākoties vasaras atvaļinājumu sezonai, atpūtnieki vēlas līdzi ņemt žiroskūterus un mini segvejus, taču tos ir pilnībā aizliegts pārvadāt lidmašīnā spēcīgās baterijas dēļ.

”Šādi dēļi mēdz uzliesmot paši no sevis. Tā bīstamība un risks ir sevišķi tad, ja ierīce ir pilnībā uzlādēta,” turpina lidostas ”Rīga” aviācijas drošības kontroles speciālists.

Ja aviopārvadājumos aizliegtās lietas pasažieri vēlas saglabāt un ir reaģējis uz aicinājumu pirms izlidošanas atsaukties, tad var izmantot lidostas mantu glabātuvi. Tā gan ir maksas, bet, visbiežāk, jau nākamajā dienā pēc priekšmetiem atbrauc radi vai draugi.

Lidmašīnā pasažierim drīkst būt līdzi arī vienas parastās šķiltavas vai sērkociņu kastīte, taču tām jāatrodas kabatā, nevis somā vai koferī. Tā dēvētās ”blue flame” šķiltavas tiek uzskatītas par aizliegto priekšmetu un tās nedrīkst pārvadāt nevienā no bagāžas veidiem.

Daži pilnīgi aizliegto priekšmetu piemēri: sprāgstvielas, tai skaitā petardes un brīnumsvecītes, dažādas gāzes, viegli uzliesmojoši šķidrumi, videi kaitīgas vielas un radioaktīvi materiāli.

Lidostas ”Rīga” informatīvās kampaņas ”Drošības labā svarīgo pie sevis glabā” ietvaros ir radīta arī izglītojoša spēle, kurā interaktīvā veidā var ne tikai pārbaudīt savas zināšanas par bīstamajiem priekšmetiem, bet arī iegūt svarīgu informāciju par šīs kategorijas priekšmetu pārvadāšanas noteikumiem.

Priekšmeti, ko lidostas drošības dienesta darbinieki konfiscējuši vai nu nepareizi izvēlētas bagāžas dēļ, vai arī, kas pilnībā ir aizliegti pārvadāšanai: naži, šķēres, ārējās uzlādes akumulatori jeb power-bank, ķemmes ar spicu galu, pirkstiņu baterijas virs atļautajām 20 vienībām, žiletes, e-cigaretes, šķiltavas, zilās liesmas šķiltavas, patronu čaulītes, skrūvgrieži, rezerves akumulatori, urbjmašīnu akumulatori, naži kredītkartes formā, šķiltavu degviela, zāģi, adāmadatas, piparu gāzes balons, urbju uzgaļi, papīra naži, dzīvsudraba termometri, patronu imitācijas, brīnumsvecītes, saspiestās gāzes baloni, autokrāsas baloni, elektrošokeri, pirotehnika, roku dzelži, sērkociņi, gāzes balons, gāzes patrona, hover-board, krāsas pistole, naglas, skalpelis, skrūves.

4 komentāri