Aicina atcelt NĪN īpašumiem, kurus nevar izmantot Covid-19 dēļ

Pievienot komentāru
Aicina atcelt NĪN īpašumiem, kurus nevar izmantot Covid-19 dēļ
EDIJS PĀLENS, LETA

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) aicina šogad atcelt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumus tiem īpašumiem, kuru izmantošana Covid-19 pandēmijas dēļ nav iespējama, aģentūru LETA informēja aliansē.

Šādu aicinājumu alianse paudusi vēstulē Ministru prezidentam, finanšu ministram, kā arī Ekonomikas ministrijas vadībai un Saeimas frakciju vadītājiem un Rīgas domes pagaidu administrācijai.

Tajā minēts, ka līdzīgi kā uz aviopārvadājumu vai restorānu pakalpojumiem Covid-19 pandēmija ir atstājusi tiešu negatīvu ietekmi arī uz nekustamā īpašuma nozari Latvijā. Tirdzniecības platību nomas ieņēmumi ir sarukuši par vismaz 80-100%, tirdzniecība reāli turpinās tikai pārtikas veikalos un aptiekās.

Lai gan biroju platību izmantošanas iespējas tiek nodrošinātas, attālināti strādā līdz pat 90% biroju darbinieku, kas vidējā termiņā draud atstāt negatīvu ietekmi uz nomas maksas ieņēmumiem, skaidro NĪAA.

“Covid-19 seku un arī Saeimas un valdības lēmumu rezultātā ir ierobežota vai neiespējama tirdzniecības platību un biroju platību, pasākumu norises vietu un viesnīcu izmantošana. Tādēļ aicinām noteikt, ka pašvaldībām ir jāatceļ NĪN maksājumi par 2020.gadu tiem īpašumiem, kurus nevar izmantot,” norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Ierosinājums paredz likumā “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” noteikt, ka pašvaldībām ir pienākums atcelt NĪN vispār vai piemērot atlaidi, ja īpašnieks ir samazinājis nomas maksu nomniekiem, ko apliecina līgumi, maksājumi u.c., vai arī krīzes dēļ nav iespējama īpašuma realizācija.

Tāpat priekšlikumā minēts, ka NĪN pašvaldībai būtu jāsamazina par faktiski piešķirtās nomas maksas atlaides apmēru vai, ja atlaide pārsniedz NĪN, maksājums attiecīgi ir jāatceļ. Jāatceļ būtu arī NĪN maksājums tiem īpašumiem, kur komercdarbība nevar notikt pulcēšanas ierobežojumu dēļ, piemēram, kultūras, sporta un pasākumu norises ēkām.

NĪAA apvieno lielākos nekustamo īpašumu attīstītājus Latvijā. Tās biedri ir “Saliena”, “Merks”, “Domuss”, “Pillar Management”, “Hanner Group”, “YIT Latvija”, “Bonava Latvija”, “Modern City”, “AFI Management”, “Towers Construction Management”, “Omnium Invest”, “Lidl Latvija”, “M.M.M. Projektai”, “Estera Develpment”, “Linstow Center Management”, kā arī asociētie biedri “Colliers International Advisors”, “Ellex Kļaviņš” un “IIZI Brokers”.

Jau vēstīts, ka līdz 14. aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojumu.