Āgenskalna iedzīvotāji gatavojas protestiem pret koku izciršanu pie Botāniskā dārza

2 komentāri
Āgenskalna iedzīvotāji gatavojas protestiem pret koku izciršanu pie Botāniskā dārza

Āgenskalna apkaimes iedzīvotāju dusmas raisījuši plāni izcirst aptuveni 100 kokus pie Botāniskā dārza. Cilvēki uztraucas, ka jaunas daudzdzīvokļu mājas uzcelšana koku vietā neatgriezeniski sabojās šī Rīgas rajona ainavu. Tāpēc aktīvisti apņēmušies rīkot protesta akciju.

Aiz šķībā žoga šobrīd slejas gluži vai neliels mežs un zemes īpašnieki iecerējuši to izcirst, lai tā vietā celtu jaunu daudzdzīvokļu māju. Tas gan nepatīk citiem apkaimes iedzīvotājiem, kuri uzskata, ka Kuldīgas ielas ainava būtu jāsaglabā tāda, kāda tā ir un pat jāpasludina par kultūras pieminekli.

Biedrība “Aleju aizsardzība” par šo mērķi cīnās jau vairākus gadus, tādēļ tās vadītāju Ingrīdu Ērenpreiss ļoti nepatīkami pārsteidzis nesen pie neapbūvētā zemesgabala Kuldīgas ielā 43 piestiprinātais paziņojums par koku izciršanu. Tas apkaimes iedzīvotājiem dod divas nedēļas laika sniegt viedokļu Rīgas būvvaldei par to, vai zemes gabalā esošos kokus drīkst izcirst.

“Divās nedēļās ir ekspertīze jāiesniedz, nevienu ekspertu jūs neatradīsiet, kurš divās nedēļās uzrakstīs ekspertīzi, lai mēs vēl varētu viņus iesniegt,” pauž biedrības vadītāja.

Viņa ir nobažījusies, ka izcērtot kokus un uzceļot to vietā modernu daudzstāvu ēku, gleznainā Kuldīgas ielas ainava būs zaudēta neatgriezeniski: “Tiek aizēnota vizuālā aizsardzības zona. Parasti runā tikai par pieminekļu aizsardzības zonu, bet vizuālā zona tiek aizsegta. Mēs pat nezinām, cik stāvu būs šai daudzdzīvokļu mājai. Jo it kā ir mazstāvu apbūve, bet vai viņu nepacels augšā līdz četriem sešiem stāviem, un cik augsti it griesti, to mēs nekad nezinām. Mēs esam dusmīgi vispār.”

Tādēļ apkaimes aktīvisti plāno rīkot protesta akciju, lai nepieļautu koku izciršanu. Iespēju kritizēt Rīgas pašvaldību nelaiž garām arī domes opozicionāri no “Vienotības” un Jaunās Konservatīvās partijas, kā arī domē nepārstāvētā Zaļā partija. Tikmēr pilsētas būvvaldē savukārt mierina, ka  izcirst plānots tikai aptuveni pusi no teritorijā augošajiem kokiem, un divus tur esošos dižkokus nevienam aiztikt neļaušot. Pie ciršanas īpašnieki turklāt varēs ķerties tikai tad, kad būs saskaņots būvprojekts, kas var aizņemt vēl vairākus gadus.

“Zemesgabali pieder privātpersonām vairākām un ir būvvaldē rosināta būvniecība, saistībā ar to plānota aptuveni simts koku izciršana, bet tajā skaitā arī jaunu koku stādīšana, proti, plānots vietā stādīt aptuveni 120 jaunus koku stādījumus,” saka Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Par atļauju izcirst kokus zemes īpašniekiem pilsētas budžetā turklāt būs jāiemaksā 22 000 eiro, kurus izmantos pilsētas apzaļumošanai.

Tikmēr zemes īpašnieku pārstāvis Armands Francis sola, ka jaunā ēka – četrstāvu daudzdzīvokļu māja – iederēšoties apkaimē: “Teritoriju sakopj un nav jau tā, ka izcērt un vietā neko nestāda. Puse no kokiem ir šķībi, līki un tā tālāk. Arhitektoniskie risinājumi vēl nav izstrādāti līdz galam, bet mēģināsim to maksimāli pieskaņot Āgenskalna koka apbūvei. Bet tas jau ir pēc tam – pēc ciršanas atļaujas saņemšanas tas tiks precizēts.”

Domes solījumiem aktīvisti gan netic, jo esot jau centušies domē panākt, lai Kuldīga ielā stāda jaunus kokus, bet bez rezultātiem.