“ABLV” lietā par 50 miljonu atmazgāšanu figurē sešas personas; kratīšanas notikušas arī Baltkrievijā

5 komentāri

Otrdienas rītā Skanstes ielā esošos likvidējamās “ABLV Bankas” darbiniekus pārsteidza aptuveni 10 Korupcijas un novēršanas biroja (KNAB) darbinieki un specvienība OMEGA, kuras pārstāvji bloķēja ēkas ieeju.

Telpās kādu brīdi nepiederošie netika ielaisti, bet darbinieki viens pēc otra pameta savas darba vietas. Bankas pārstāvji apliecināja, ka notiek procesuālās darbības un banka ar tiesībsargiem sadarbojas.

“Sabiedrība vienmēr ir apliecinājusi savu vēlmi sadarboties ar visām institūcijām, to vienmēr darījusi, jo mūsu interesēs ir, lai notiktu rūpīgas pārbaudes gan par kreditoriem, gan arī bankas darbību,” pirmdien sacīja “ABLV Bank” pārstāvis Jānis Bunte.

Bankā apgalvots, ka nezinot, ar ko īsti saistītas kratīšanas. Viena no likvidatorēm vien norādīja, ka neviens no kolēģiem neesot aizturēts.

KNAB procesuālās darbības veica Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras uzdevumā saistībā ar krimināllietu par iespējamu naudas atmazgāšanu, tostarp veicot pārskaitījumus par faktiski nenotikušiem darījumiem. Izmeklētājiem aizdomas, ka “ABLV Banka” un tās darbinieki ilgstoši – no 2015. gada līdz 2018. gadam – atbalstīja naudas atmazgāšanu, novēršot šķēršļus naudas līdzekļu pārskaitīšanā.

“Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors izmeklējot kriminālprocesu par nodarījumu, kas saistīts ar noziedzīgu līdzekļu legalizāciju vismaz 50 miljonu eiro apmērā,” atklāja Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras virsprokurore Gita Biezuma.

Kopumā veiktas vismaz 20 kratīšanas Latvijā, izmeklēšanas darbības paralēli pēc prokuratūras lūguma veiktas arī Baltkrievijā, šobrīd procesā ietaisītas sešas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību. Virsprokurore, jautāta, vai KNAB iesaiste varētu nozīmēt, ka naudas atmazgāšanas lietā figurē arī valsts amatpersonas, plašāku informāciju vēl nesniedz.

“Bet katrā ziņā tiesībsargājošās iestādes ir iesaistītas tikai tamdēļ, lai šīs izmeklēšanas darbības būtu pilnīgas, lai tās tiktu veiktas atbilstoši kriminālprocesa likumam, un šobrīd uzskatu, ka šodien šis darbs tā arī notiek,” TV3 Ziņām norādīja virsprokurore Gita Biezuma.

Prokuratūrā atklāja, ka lieta sākta pērn, pamatojoties uz ziņām, ko sniedza Latvijas finanšu izlūkošanas dienests.