Komentāri

Jaunais gads nesis izmaiņas Saeimā. Par deputātu kļuvis Artis Gustovskis. Viņš stājies Solvitas Āboltiņas vietā, kura nolēmusi atgriezties darbā ārlietu dienestā.

Āboltiņai pametot Saeimu, ir kļuvis brīvs viens no nozīmīgākajiem amatiem parlamentā – Nacionālās drošības komisijas vadītāja postenis. Komisiju pretendē turpināt vadīt “Vienotība”, taču ne visi deputāti ir gatavi to pieļaut.

“Vienotības” jaunā deputāta Arta Gustovska pilnvaras tika apstiprinātas pēc tam, kad viņš bija devis zvērestu. Gustovskis līdz šim bijis Kuldīgas novada domes deputāts un darbojies vairākās sabiedriskajās organizācijās. Politiķim ir bakalaura grāds pedagoģijā kā tēlotājmākslas un amatu mācības skolotājam un maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā.

Lēmumu kļūt par Saeimas deputātu Artis Gustovskis pamato ar vēlētājiem doto solījumu.

Artis Gustovskis
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Es uzņemos atbildību. Pirmkārt, esmu solījumu cilvēks. Mans tēvs man mācīja, kad viņš vēl bija dzīvs, ka jātur savs solījums. Ja es kaut ko apsolu, tad tas ir džentlmeņa gods izpildīt. Tāpēc es mazāk solu, vairāk daru.

Tiesa gan Solvitas Āboltiņas bijušajā vietā sēžu zāles pirmajā rindā viņš nesēž. Jaunajam deputātam vieta atvēlēta otrajā rindā. Tikmēr Āboltiņas vietā Nacionālās drošības komisijas vadītājas amatā gatava stāties “Vienotības” deputāte Inese Lībiņa-Egnere. Viņa ceturtdien, 11. janvārī, tika ievēlēta par šīs komisijas deputāti.

Tam iebilst opozīcijas deputāts Ringolds Balodis. Viņaprāt, nav pareizi, ka “Vienotībai” valdībā un Saeimā ir visi amati, kas saistīti ar aizsardzību, iekšlietām un drošību.

Ringolds Balodis
Nacionālās drošības komisijas deputāts, NSL

Pirmkārt, partijai ir visi šie atslēgas amati. Otrkārt, “Vienotība”, tas ir acīmredzami, brūk un jūk. Un, manuprāt, tieši tas ir drauds nacionālajai drošībai. Tas ir pārāk nopietni šis jautājums par nacionālo drošību, lai mēs varētu jokoties – ja tur bija Āboltiņa no “Vienotības”, tad [tagad] būs Lībiņa no “Vienotības”. Nē, šeit jautājums ir jāpārskata pašā saknē.

Savukārt Inese Lībiņa-Egnere sevi uzskata par piemērotu svarīgajam amatam.

Inese Lībiņa-Egnere
Nacionālās drošības komisijas deputāte, “Vienotība”

Es domāju, ka es ar šo darbu ļoti labi varu tikt galā. Es domāju, ka tieši Baloža kunga pārstāvētā frakcija nu gan irst pa vīlēm un, kurš nu to būtu teicis!

Taču šaubas par viņas piemērotību ir ne vien opozīcijai, bet arī koalīcijas deputātiem no Nacionālās apvienības.

Raivis Dzintars
VL-TB/LNNK Saeimas frakcijas vadītājs

Viedokļi bija atšķirīgi. Teiksim tā, neviens nebija lielā sajūsmā, bet bija daļa kolēģu, kas bija noskaņoti ļoti skeptiski. Galvenokārt tas ir saistīts ar Lībiņas-Egneres kundzes ienākšanu politikā. Ar to, ka viņa ienāca no Zatlera Reformu partijas, kas savulaik, kā mēs atceramies, centās ar ultimatīviem paņēmieniem ievilkt “Saskaņu” valdībā. Protams, šobrīd daudz kas ir mainījies, bet Nacionālās drošības komisijas vadītājs ir ļoti nopietns amats, un tas radīja bažas.

Tomēr valdības stabilitātes vārdā Nacionālā apvienība atbalstīs Lībiņu-Egneri. Par viņu balsos arī Zaļo un zemnieku savienības deputāts.

Kārlis Seržants
Nacionālās drošības komisijas deputāts, ZZS

No profesionālā viedokļa vērtējot, es domāju, ka viņa ir gatava šo amatu pildīt. Ja varbūt kādā sfērā tās zināšanas nebūs pietiekamas, tāpēc jau ir zinoši kolēģi, kas var, kā saka, atbalstīt.

Izšķiroša nozīme šoreiz ir tam, ka komisijas vadītāja vēlēšanās nepiedalīsies “Saskaņas” deputāts Jānis Tutins, kuram nav pielaide valsts noslēpumam.

Jānis Tutins
Nacionālās drošības komisijas deputāts, “Saskaņa”

Mana padziļinātākā iespējamā no galvas līdz pašiem papēžiem pārbaude vēl nav beigusies un atzinums nav saņemts. Piedalīšanās šajā sēdē un balsošana šajā sēdē, manā skatījumā, tas būtu pilnīgi neētiski.

Līdz ar to koalīcijas deputātiem būs balsu vairākums Lībiņas-Egneres apstiprināšanai, kas plānota nākamnedēļ.

Lasi vēl