“ABLV” lieta: 88% klientu noguldījumus atgūs pilnībā

1 komentārs

88 procenti “ABLV” bankas klientu pilnībā atgūs savus noguldījumus līdz ar garantēto izmaksu saņemšanu. Par to šodien paziņoja banku uzraugs.

Garantētos noguldījumus sāks izmaksāt rīt, un to uzticēts veikt bankai “Citadele”. Tās vadītājs uzsver, ka “ABLV” bankas klienti tiks rūpīgi pārbaudīti pirms noguldījumu izmaksāšanas. Tas galvenokārt attiecas uz nerezidentiem, jo vietējie tiek uzskatīti par zema riska klientiem.

Garantēto atlīdzību līdz 100 000 eiro ir tiesības saņemt gandrīz 23 000 “ABLV” bankas klientu. To izmaksāšanai nepieciešami 480 miljoni eiro, ko segs pati “ABLV” banka.

Vairums klientu – 14,3 000 – ir ārvalstnieki jeb nerezidenti, bet 8 400 ir vietējie iedzīvotāji vai uzņēmumi.

Visi noguldījumi tiks segti 88 procentiem klientu, tostarp no Latvijas klientiem 98 procenti pilnībā atgūs savus noguldījumus.

Un kā piektdien, 2. martā, sacīja bankas “Citadele” vadītājs Guntis Beļavskis, izmaksājot garantētās atlīdzības, augstākā prioritāte ir tieši vietējiem noguldītājiem – gan mazajiem uzņēmējiem, gan privātpersonām – lai viņi raiti atgūtu naudu, kas “ABLV” bankā bijusi nepieejama gandrīz divas nedēļas.

Garantēto noguldījumu izmaksāšana tiks sākta rīt. Klātienē pieteikumus var iesniegt “Citadeles” bankas četrās filiālēs Rīgā un Jūrmalas filiālē. Tās strādās arī svētdien.

Vietējie tiek uzskatīti par zema riska klientiem, savukārt nerezidentiem jārēķinās ar rūpīgām pārbaudēm, pirms tiks pieņemts lēmums par noguldījumu izmaksu.

Guntis Beļavskis
bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs

Pārbaude būs ļoti stingra. Mums attiecībā uz šo ir ļoti zema riska apetīte. Mēs nevarēsim nekādas pielaides dot un izpildīsim likumu simtprocentīgi.

Saskaņā ar ASV ziņojumu, kas noveda pie “ABLV” likvidācijas procesa sākšanas, 90% “ABLV” klientu novērtēti kā augsta riska klienti, un banka tiek vainota naudas atmazgāšanā, kā arī Ziemeļkorejas sankciju apiešanā.

Tiklīdz par kādu klientu radīsies kaut mazākās aizdomas, izmaksa netiks veikta. Tā saka “Citadeles” vadītājs.

Guntis Beļavskis
bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs

Mēs ļoti mierīgi ieliksim to gaidīšanas režīmā, kamēr nebūsim pilnībā pārliecināti. Par sankcijām pat runa nevar būt – ja ir sankciju sarakstā, mēs vienkārši atsakām šo maksājumu un viss.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve norāda, ka pirms noguldījumu izmaksas ir jābūt pārliecībai arī par klientu naudas izcelsmi.

Jeļena Lebedeva
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve

Ja “ABLV” bankai tiešām ir kaut kādas aizdomas par klientu vai tagad kaut kas ir atklājies pēc tiem paziņojumiem visiem, tad “ABLV” bankai ir jābloķē esošo summu. Mēs arī to kontrolējam, lai pienācīgi būtu izpildītas visas prasības.

“Citadeles” bankā pieļauj, ka daļa noguldījumu tā arī var palikt neizņemti, jo, iespējams, ne visi “ABLV” klienti vēlēsies “izgaismoties”.

Guntis Beļavskis
bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs

Pie mums noteikti neieradīsies tādi cilvēki, kuri nevēlas tikt identificēti.

Ja piecu gadu laikā naudas īpašnieks nepieteiksies, neizņemtā nauda paliks Noguldījumu garantiju fondā.

1 komentārs