“ABLV Bank” naudas atmazgāšanas lieta: 12 personām noteiktas tiesības uz aizstāvību, apcietina jau otro aizturēto

1 komentārs

Arvien jaunas detaļas par apjomīgo vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanas lietu atklāj prokuratūrā. Aizdomu ēna krīt uz septiņiem “ABLV Bank” bijušajiem darbiniekiem, kuri, iespējams, ilgstoši palīdzējuši ārvalstu pilsoņiem atmazgāt naudu.

Šobrīd tiesībsargi turpina analizēt iegūtos materiālus, kas izņemti vairāk nekā 20 kratīšanās pirms pāris dienām, tostarp likvidējamā “ABLV Bank”. Krimināllietā jau 12 personām ir noteiktas tiesības uz aizstāvību, tai skaitā četriem ārvalstu pilsoņiem, no tiem daļai aizdomās turamā statuss, pret piecām personām sākts kriminālprocess, vēl viena šodien aizturēta.

Kopumā septiņi ir “ABLV Banka” bijušie darbinieki, to vidū bijušais valdes loceklis. Izmeklētāju ieskatā, bankas darbinieki palīdzēja organizētās noziedzīgās grupas dalībniekiem legalizēt pārsvarā Krievijā un Baltkrievijā noziedzīgi iegūtus līdzekļus, tostarp, lai izvairītos no nodokļiem.

“Starptautiska grupa, kurā piedalījās dažādu valstu pilsoņi, ir, protams, organizators, kas bija atbildīgs par šīs grupas darbību, tas nebija Latvijas Republikas pilsonis. Nodarījums materiālā izcelsmē izdarīts šajās citās valstīs, vēlāk šī netīrā nauda tika iepludināta un legalizēta, izmantojot mūsu finanšu sistēmu,” atklāj prokurors Dainis Šteinbergs.

Organizētā noziedzīgā grupā bijuši kopumā vairāku valstu pilsoņi, kuri naudas atmazgāšanu realizēja, vispirms pārskaitot naudu uz savā kontrolē esošajiem norēķinu kontiem ārpus Eiropas Savienības.

“Sākuma posmā grupas dalībnieki reģistrēja ES uzņēmumus, pārsvarā Kiprā un Lielbritānijā. Uz šiem uzņēmumiem tika reģistrēti norēķinu konti Latvijas kredītiestādē “ABLV Bank”. Iegūtie pierādījumi liecina, ka atsevišķi bankas darbinieki veicināja šo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, sniedza padomus, kādā veidā pareizi veikt maksājumus, lai tie neliktos aizdomīgi. Un arī atbalstīja ar padomiem un novērsa šķēršļus, lai šie līdzekļi netiktu arestēti,” stāsta Šteinbergs.

Bankas darbinieki esot palīdzējuši arī ar padomu, lai naudas līdzekļi tiktu pārskaitīti uz citām kredītiestādēm Latvijā un ārpus tās. Vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanas lietā tiesa ceturtdien apcietināja arī aizdomās turamo, tas ir “ABLV Bank” bijušais darbinieks.

Andris Ovsjaņņikovs pēc tiesas sēdes nebilda ne vārda, cenšoties slēpt seju.

Jāatgādina, ka vakar apcietināts aizdomās turētais jurists Andris Putniņš. Prokurors atklāja, ka bankas darbinieki noziedzīgās darbības veica līdz pat 2018. gada februārim, kad tika paralizēta bankas darbība pēc ASV Finanšu ministrija draudiem noteikt sankcijas bankai par naudas atmazgāšanas shēmām. Prokurors atklāja, ka atsevišķos gadījumos vērtējama arī bijušo bankas darbinieku loma pēc pašlikvidācijas, izmaksājot garantētās atlīdzības. Šai kriminālprocesā uzlikt arests naudas līdzekļiem, ne mazāk kā 1,5 miljoni eiro, kurus personas arī nesaņēma.
1 komentārs