“ABLV Bank” lēmums kredītiestādi likvidēt pašiem vēl nenozīmē, ka tā notiks

Pievienot komentāru
“ABLV Bank” lēmums kredītiestādi likvidēt pašiem vēl nenozīmē, ka tā notiks
Foto: LETA

Arvien vēl daudz neskaidrību par to, kā īstenosies “ABLV Bank” likvidācijas process. Pasludinot pašlikvidāciju, bankas īpašnieki vēlas izvairīties no tā ļoti apšaubāmā veida, kā iepriekšējos gados tikušas likvidētas citas Latvijas finanšu iestādes.

Piemēram, Latvijas Krājbankas un Trasta komercbankas liktenis rāda, ka likvidācija bijusi ārkārtīgi ienesīga atsevišķām personām. Tādēļ deputātu dienaskārtībā aizvien ir grozījumi Kredītiestāžu likumā.

“ABLV Bank” lēmums kredītiestādi likvidēt pašiem vēl nenozīmē, ka tā notiks. Atbalsts plānam jāpauž finanšu tirgus uzraugam, kurš var pats virzīt bankas likvidāciju. Lai šādā piespiedu procesā likvidators neuzšautos Latvijas bagātāko cilvēku topa augšgalā, deputāti steidz grozīt likumu un samazināt banku likvidētāju atlīdzību.

Kad “ABLV Bank” nedēļas sākumā paziņoja par pašlikvidāciju, cilvēki sociālajos tīkli spilgti iesmēja par tiem maksātnespējas administratoriem, kuri netiks pie gardā kumosa. Bankas akcionāru lēmums nozīmē, ka tie paši izvēlēsies likvidatorus, kā arī vienosies par atlīdzību.

Ja bankas likvidāciju virzītu regulators, tad likvidatora atlīdzība būtu 2-5% apmērā no kreditoriem izmaksātās summas. Pēc neoficiālās informācijas, šādā gadījumā “ABLV Bank” lividatora atlīdzība varētu sasniegt 150 līdz 200 miljonus eiro.

Ņemot vērā, ka joprojām nav izslēgta bankas piespiedu likvidācija, Saeimas Budžeta komisija nolēmusi Kredītiestāžu likumā samazināt banku likvidētāju atlīdzību. To neattiecinās uz, tā teikt, viegli atgūstamiem līdzekļiem, piemēram, naudu bankas kasē, noguldījumiem Latvijas Bankā un brīvi pieejamiem neapgrūtinātiem naudas līdzekļiem.

Tiesa gan, arī pēc grozījumu pieņemšanas piespiedu likvidācijā “ABLV Bank” likvidatora atlīdzība, visticamāk, būtu mērāma desmitos miljonu eiro. Politiķi pieļauj, ka varētu sekot arī tālāki grozījumi, kas mazinātu procentuālo apmēru, ko likvidatori saņem no kreditoriem izmaksātās summas.

Konceptuālu atbalstu banku likvidatoru atlīdzības samazināšanai otrdien, 27. februārī, pauda arī Saeimas Publisko izdevumu komisija.

Saeimas Budžeta komisija trešdien grozījumus Kredītiestāžu likumā atbalstīja vienbalsīgi. Savukārt ceturtdien parlamenta plenārsēdē plānots tos pieņemt.