“900 sekundes” un “Bior” eksperiments – cik netīra ir nauda Latvijā?

Komentāri

Nauda ir viena no netīrākajām lietām, ar ko saskaramies ikdienā. Amerikā pirms vairākiem gadiem pētījumā secināts, ka gandrīz uz visām ASV dolāra naudaszīmēm, kas atrodas apritē Vašingtonā, atrastas kokaīna pēdas. Kopā ar zinātnisko institūtu “Bior” “900 sekundes” veica pētījumu par to, kādas vielas atrodamas uz banknotēm Latvijā un kāda nauda ir visnetīrākā – no maka, bankomāta vai kases?

Eksperimenta nolūkos tika sagatavota bankas karte un trīs naudas zīmes – pieci eiro, kas saņemta kā atlikums kādā no veikalu kasēm, pieci eiro, kas tikko izņemti no bankomāta, kā arī piecus eiro, kas pāris dienas glabājās makā. Nododot visus paraugus institūtā pēc nedēļas uzzinājām eksperimenta rezultātus.

Baiba Fogele, “Bior” vecākā eksperte mikrobioloģijā

Vislielākais kopējais mikroorganismu skaits tika noteikts banknotē no kases, kur izaugušas 90 koloniju veidojošās vienības, taču salīdzinoši tīrākas banknotes bija no maka un no bankomāta.

Vislielākais baktēriju un mikroorganismu skaits tika atrasts uz naudas no kases. 65 mikroorganismi ir atrasti banknotē no maka, un vienāds baktēriju skaits jeb 50 mikroorganismi dzīvo uz parauga no bankomāta un maksājuma kartes.

Eksperti norāda, ka tas, ka visnetīrākā izrādījusies naudaszīme no kases, ir likumsakarīgi, jo ar to saskaras vislielākais cilvēku skaits.

Olga Valciņa, “Bior” direktora vietniece laboratoriju jautājumos

Tieši kasē, it īpaši, ja mēs runājam par kādām vietām, kur ir liela klientu un naudas aprite, tas varētu būt ļoti likumsakarīgi. Kasē naudas aprite notiek zibenīgi – viens iedeva, nākamais paņēma, arī kasieris piedalījās šajā procesā.

Lai uzzinātu, kādas vielas atrodas uz paraugiem, ar vates tamponiem tika noņemti nomazgājumi un uz speciālām mikrobioloģiskām barotnēm tika uzsieti noņemtie materiāli. Pēc laika laboratorijā izauga attiecīgi mikroorganismi – baktērijas. Pelējumi uz mūsu nodotām naudas zīmēm gan netika atrasti. Savukārt lielāko pārsteigumu sagādāja atrastais uz bankas kartes.

Baiba Fogele, “Bior” vecākā eksperte mikrobioloģijā

Nevienā no banknotēm nebija izaudzis stafilokoks, kas atbild par dažādām ādas infekcijām. Taču maksājuma kartei bija izaugusi šī baktērija, tādas melnās kolonijas.

Ir neskaitāms daudzums vielu, kas teorētiski varētu atrasties uz naudaszīmēm. Izņemot tās vielas, kas tika atrastas eksperimenta gaitā, uz naudaszīmēm Latvijā iepriekš tika konstatētas zarnu nūjiņas, pelējuma sēnes, salmonellas un dizentērijas ierosinātāji. Pat ja nauda nepārnes kādu slimību tiešā veidā, uz tās var sakrāties ķīmiskās vielas, kas kombinācijā ar vāju imunitāti, vides piesārņojumu un citiem faktoriem, var izraisīt kādu infekciju, uzsver “Bior” direktora vietniece laboratoriju jautājumos.

Olga Valciņa, “Bior” direktora vietniece laboratoriju jautājumos

Nauda var būt kā transportētājs šīm slimībām, bet lielākoties šie gadījumi ir nepierādāmi, jo cilvēks ikdienā saskaras ne tikai ar naudu, bet, piemēram, ar dažādām virsmām sabiedriskajā transportā un citiem priekšmetiem.

Aprēķināts, ka rokas pēc saskarsmes ar skaidro naudu mazgā vien katrs ceturtais cilvēks. Taču tieši roku mazgāšana ir efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no dažādām baktērijām, kas dzīvo uz banknotēm, un, kā izrādījās, arī uz bankas kartēm.

Lasi vēl