37 vēža slimnieki lūdz Veselības ministrijai atjaunot šķīduma “Rigvir” pieejamību

7 komentāri

Veselības ministrija saņēmusi iesniegumu, kurā vēža slimnieki pieprasa atjaunot šķīduma “Rigvir” pieejamību, kas, pēc viņu domām, sniegusi veiksmīgu ārstēšanos. Ministrija gan akcentē, ka starptautiskajās laboratoriskajās pārbaudēs atklātais parādīja, ka šķīduma ražotājs maldinājis pacientus un kamēr tas nespēs pierādīt pretējo, tirgū atpakaļ “Rigvir” nenonāks.

Zāļu valsts aģentūra marta beigās apturēja šķīduma “Rigvir” izplatīšanu, pēc tam, kad laboratoriskajās pārbaudēs Lielbritānijā tika konstatēts, ka četras zāļu sērijas nav atbilstošas – to sastāvā bijis mazāks aktīvās vielas daudzums, nekā ražotājs norādījis reģistrācijas brīdī. Jāatgādina, ka mediķi jau ilgstoši publiski apšauba “Rigvir” efektivitāti. Neatkarīgi no tā medikaments tika kompensēts pacientiem ar ļaundabīgu ādas melanomu.

Ar valsts iestāžu lēmumu mierā nav 37 vēža pacienti, kuri parakstījusi iesniegumu, kas šodien tika nogādāts Veselības ministrijā. Viņi uzskata, ka aizliedzot “Rigvir” izplatīšanu, saslimušajiem liegtas tiesības uz izveseļošanos, tādēļ tiek pieprasīta tūlītēja šķīduma pieejamība.

“Ir jautājums, vai ministrijai pacients ir vissvarīgākais, vai arī kaut kas cits. (TV3: Tad no zāļu ražotāja jūs maldināšanu nesaskatījāt šajā visā?) Atklāti sakot, tas mūs vismazāk interesē. Mūs interesē tas cilvēks, šajā gadījumā slimnieks, un tas ir mūsu ģimenes loceklis. Un ģimenes loceklis terapija ir jāturpina, jo pārtraukumi onkoloģijas pacientam zāļu lietošanā ir zem katras kritikas un to nedrīkst pieļaut. Ir nepieciešamas regulāras šīs zāļu devas un nodarboties ar matemātiku, cik vīrusu tur tajā visā ir iekšā, tas mūs neinteresē,” saka iniciatīvas autori Annija un Rolands Grosi.

“Mūsu reāli ir stipri vairāk un visā pasaulē. Man ir paziņas Amerikā, Čečenijā, Krievijā, Ukrainā visur kur, un viņi arī ir šokā, jo viņi ar šo preparātu tika piecelti no nāves gultas, un viņi nezina, kā rīkoties tālāk. Mēs neesam tādi viens vai divi,” teic vēža slimniece Zane Cinglere Kraukle.

Tikmēr ministrijā uzsver, ka “Rigivir” izplatīšanas aizliegumu atcelt tiesīga ir Zāļu valsts aģentūra un tikai tad, kad “Rigvir” ražotājs spēs novērst atklātās nepilnības.

“Zālēm ir jābūt drošām un pacientiem ir jābūt drošiem, ka tās zāles, ko viņi lieto, atbilst visām kvalitātes prasībām. Šie testi un analīzes parādīja to, ka zālēs ir mazāks vīrusa daudzums kā tas, ko pats ražotājs bija definējis, iesniedzot un reģistrējot šo medikamentu,” skaidro Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Jāpiebilst, ka Nacionālais veselības dienests, kas pēc skandāla svītroja “Rigvir” no valsts Kompensējamo zāļu saraksta, šobrīd no zāļu reģistrācijas apliecības turētāja SIA ”Latima”, prasa atlīdzināt nekvalitatīvo zāļu kompensēšanai izlietoto valsts finansējumu.

7 komentāri