2017. gads Latvijas ekonomikai nebūs ne spožs, ne arī briesmīgs, prognozē Latvijas Bankas ekonomists

0 Komentāru
2017. gads Latvijas ekonomikai nebūs ne spožs, ne arī briesmīgs, prognozē Latvijas Bankas ekonomists
FOTO: LETA

Nākamais gads Latvijas ekonomikai nesola neko spožu, bet vienlaikus arī neko briesmīgu, vērtē Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs.

Ekonomists skaidro, ka pašlaik dienaskārtībā nav gaidāma nopietna ekonomikas lejupslīde – gandrīz uz pusi kā 1991.–1993.gadā vai gandrīz par ceturtdaļu kā 2008.-2010.gadā. Tieši otrādi, neskatoties uz tirdzniecības sankciju pagarināšanu un Eiropas Savienības (ES) fondu apguves būtisku kavēšanos aizvadītajā gadā, Latvijas apstrādes rūpniecības izlaide, preču eksports un tūristu skaits sasniedza jaunas vēsturiskas virsotnes. Turklāt kopš jūlija Latvija ir pilntiesīga Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dalībniece.

Latvijas Bankas ekonomists vērš uzmanību, ka ienākumu līmenis Latvijā pakāpeniski aug un tā ir bēdīga ziņa nozarēm, kurās ir zems darba ražīgums un attiecīgi zemas algas. Ir tikai likumsakarīgi, ka, uzlabojoties ekonomiskajai situācijai valstī, arvien mazāk cilvēku vēlas ar rokām pakot šprotes.

Ekonomikas attīstība rada arī zaudētājus, un šajā gadījumā tie ir zemu algu uzņēmumu īpašnieki. “Tāpēc dažreiz dzirdamas balsis par mazkvalificēta darbaspēka ieviešanu no ārvalstīm, ko nevaru atbalstīt, jo šajā gadījumā Latvija turpina sevi pozicionēt kā zema atalgojuma un dzīves līmeņa valsts.

Tā vietā šprotu iepakošana jāautomatizē. Daži uzņēmumi tam pretosies, jo nepieciešamas būtiskas investīcijas ražošanas iekārtās un tehnoloģijās, tomēr ilgtermiņā tas atmaksāsies,” Latvijas Bankas uzturētajā vietnē “makroekonomika.lv” raksta Krasnopjorovs.

Ekonomists atzīmē, ka, attīrot Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) ciparu no ES fondu svārstībām, IKP pieauguma temps ir diezgan stabils – ap 2% gadā. Aizvadītajā gadā IKP pieauga vien par 1% ES fondu plūsmu pārrāvuma dēļ. Vienam procentam no aizvadītā gada ienākumiem tiekot pārnestam uz nākamo gadu, tautsaimniecība 2017.gadā varētu pieaugt par 3%. Tas ir pietiekami pakāpeniskam bezdarba samazinājumam.

0 Komentāru