2016. gada spārnotais teiciens – ”Mans dopings ir mana tauta”

1 komentārs

Paziņots pērnā gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens. Gada nevārds no sarunvalodas būtu izskaužams, bet gada vārds – sarunvalodā lietojams pēc iespējas biežāk. Kas tad šogad izpelnījies vārda un nevārda godu un kurš teiciens ceļojis no mutes mutē?

Latviešu valodā netrūkst ne vārdu, ne spilgtu izteiksmes līdzekļu. Diemžēl ikdienā mūsu sarunvalodā iespraucas arī nevēlami vārdi un frāzes. LNT aptaujātie iedzīvotāji atzīst, ka latviešu valoda ir piesārņota.

Žūrijas locekļi diezgan lielā vienprātībā 2016. gada spārnotā teiciena titulu piešķīra boksera Maira Brieža izteikumam: “Mans dopings ir mana tauta.

Par pagājušā gada vārdu atzīts vārds “jaunuzņēmums”, kuru valodnieki aicina lietot angliskā ”start up” vietā. Savukārt gada nevārda tituls piešķirts vārdam “ekselence”, kura vietā vēlams lietot latvisko vārdu “izcilība”.

Valodnieki norāda, ka valoda ir sabiedrības spogulis, bet daudzie jaunvārdi liecina par to, ka savu valodu mēs necienām.

Pagājušais gads valodniekus pārsteidzis arī ar pilnīgi jauniem vārdiem. Viens no tiem ir “trump(i)s” no angļu valodas “Trump”. Savukārt, kā latviski rakstīt un izrunāt – “breksits” vai “bregzits” – tas valodniekiem vēl joprojām nav skaidrs.

1 komentārs