1 komentārs
2016.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme bija negaidīti zema, atzīst banku analītiķi
FOTO: LETA

2016.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme bija negaidīti zema, taču arī pārlieku negatīvos toņos zīmēt šo gadu nevajadzētu, jo vairumā nozaru izaugsme, kaut mērena, turpinās, atzīst  banku analītiķi.

“Swedbank” ekonomiste Agnese Buceniece informē, ka 2016. gadā ekonomikas izaugsme Latvijā bija negaidīti zema, galvenokārt investīciju vārguma ietekmē. “Valdības solījumi par Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu straujāku ieplūdi nepiepildījās. Projektu kavēšanās izraisīja krīzi būvniecībā. Kopējo izaugsmi uz leju vilka arī bažīgais noskaņojums un iedzīvotāju piesardzība attiecībā uz tēriņiem,” viņa teica.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis sacīja, ka 2016.gads bija sarežģīts – ekonomika atrodas zemas izaugsmes fāzē, saskaras ar plaša mēroga izaicinājumiem, bet notikušie pavērsieni globālajā politikas arēnā vēl ir grūti novērtējami.

“2016.gada sākotnējās [iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma] prognozes bija optimistiskākas salīdzinājumā ar iespējamo iznākumu. Taču tās balstījās vērtējumā, ka izšķirīga būs spēja sakoordinēt ES fondu apguvi, kā arī nenoteiktības ietekmes ierobežošana. Rezultātā šie riski pilnā mērā īstenojās – ES fondi kavējās, Krievijas faktors nostiprinājās, bet valdošā nenoteiktība atsaucās arī citos ekonomikas nostūros,” teica Gašpuitis.

Viņš atzīmēja, ka jūtami negatīvu ietekmi turpina radīt Krievijas ekonomikas grūtības, kā arī savstarpējās sankcijas, kas visām Baltijas ekonomikām ir būtiski samazinājis izaugsmes potenciālu. 2016.gadā bija vērojams izteikts kritums arī tranzītā, kā arī negatīvu ietekmi ir radījušas nerezidentu aktivitātes kritums nekustamā īpašuma tirgū un to finanšu aizplūšana. Turklāt nenoteiktība ir bijis viens no galvenajiem iemesliem, kas ierobežojis nekustamā īpašuma tirgus, patēriņa un arī investīciju aktivitāti.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pārlieku negatīvos toņos zīmēt šo gadu nevajadzētu, jo vairumā nozaru izaugsme, kaut mērena, turpinās. Taču arvien asāk ekonomikā tiek izjustas tādas strukturālās problēmas kā nevienmērīgā attīstība reģionos, demogrāfija, izglītības, tieslietu un nodokļu sistēmas trūkumi. “Tomēr, ja apzinās valdošās ekonomiskās tendences reģionā un pasaulē un to, ka izaugsmes un blakus apstākļi ir izaicinoši, rezultāts ir salīdzinoši vāji apmierinošs,” sacīja Gašpuitis.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norādīja, ka galvenais iemesls, kādēļ 2016.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme bija lēnāka, nekā prognozēts, protams, ir kavēšanās ar ES fondu apguvi.

Savukārt “DNB Bankas” makroekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš aģentūrai LETA norādīja, ja ES fondu līdzekļu plūsma būtu bijusi vienmērīga, IKP pieaugums šogad Latvijā būtu bijis par 1,5-2 procentpunktiem lielāks.

Jau vēstīts, ka Latvijas IKP šogad deviņos mēnešos salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, pieaudzis par 1,4%, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu.

Pēc banku analītiķu jaunākajām prognozēm, Latvijas IKP 2016.gadā varētu pieaugt par 1-1,6%

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl