200 miljonu eiro vekselis Lielvārdei tomēr var izrādīties saistošs

0 Komentāru
200 miljonu eiro vekselis Lielvārdei tomēr var izrādīties saistošs
Foto: F64

Pagājušā gada nogalē skandālu izraisīja nu jau bijušais Lielvārdes domes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš, kurš vienpersoniski parakstīja vekseli un pašvaldības vārdā mēģināja aizņemties 200 miljonus eiro no kādas ārzonu kompānijas. Šī shēma nāca gaismā, un darījums tika apturēts. Taču izrādās, ka viss nav tik vienkārši, Finanšu ministrijai joprojām nav juridisku pierādījumu tam, ka šīs saistības nav spēkā, un līdz ar to ir apdraudēts nākamā gada budžets, valsts kredītreitingi un starptautiskā reputācija.

Greizā afēra

Pēc tam, kad decembrī Jāņa Āboliņa darījums ar kādu Lihtenšteinā bāzētu ofšoru kompāniju, kas solījusi pašvaldībā ieguldīt 200 miljonus eiro, nāca gaismā, mērs no amata atkāpās, bet darījums it kā tika bloķēts. Pagājis pusgads, taču situācija kļuvusi nopietnāka. Šodien Lielvārdes domes ārkārtas sēdē Finanšu ministrijas un Valsts kases pārstāvji paziņoja, ka dome tomēr nav darījusi visu, lai juridiski pierādītu, ka vekselis nav spēkā esošs. Jolanta Plūme, Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece budžeta jautājumos, norāda uz apdraudējumu:

Ja mēs neatradīsim risinājumu, kā pierādīt, ka šīs saistības nav uzņemtas, tad, visticamāk, arī kopējam gada finanšu pārskatam būs negatīvs atzinums. Un tā ir tiešām ļoti nopietna situācija – valsts reputācija un kredītreitingi – viss automātiski iet uz leju šī darījuma dēļ.

Situācija strauji pasliktinājusies tādēļ, ka pašvaldības nolīgtais zvērinātais revidents tikai maija beigās atteicies sniegt atzinumu, ka visi riski saistībā ar vekseli ir novērsti. Nu dome ar steigu mēģina piesaistīt starptautiskus auditorus, kas situāciju izvērtētu. Taču laika ir maz – līdz jūlija beigām, lai, veidojot nākamā gada valsts budžetu, tajā neparādītos valsts un pašvaldību parādsaistības – 200 miljoni eiro. Ministrijā norāda, ka dome šo jautājumu ir risinājusi pārāk lēni un procesam joprojām nav rezultāta. Taču Lielvārdes novada domes vadītājs Jānis Balodis tam nepiekrīt:

Es uzskatu, ka mēs no pašvaldības puses esam izdarījuši pilnīgi un absolūti visu iespējamo, kas bija mūsu kompetences un atļauto pilnvaru līmenī.

Parādsaistības uz 197 gadiem

Ja parādzīme izrādītos saistoša, tad Lielvārde to spētu atmaksāt vien 197 gados, lai gan vekselī norādīts, ka atmaksai jānotiek gada laikā. Lielvārdei šādu summu būtu neiespējami atmaksāt, jo pašvaldības gada budžets ir vien 10 miljoni eiro. Turklāt ar vekseli saistītās juridiskās neskaidrības jau paguvušas bremzēt pašvaldības attīstības plānus. Apturēti vairāki Eiropas atbalstīti projekti, piemēram, par lauku ceļu remontēšanu un asfaltēšanu, jo Lielvārdei vairs neizsniedz aizdevumus. Plūme to pamato šādi:

Līdz brīdim, kamēr nav skaidrība par šī vekseļa ietekmi uz pašvaldības budžetu, protams, ka nekādas iespējas uzņemties jaunas saistības nevar būt. Valsts budžets šādām pašvaldībām naudu neaizdos.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs jau kopš janvāra veic pārbaudi Lielvārdes vekseļa lietā, taču pagaidām arī šī izmeklēšana ir bez atzinumiem. Pats vekseļa parakstītājs, Āboliņš, joprojām ir domes deputāts un mandātu nav nolicis. Šodienas sēdē viņš gan nebija ieradies.

Video

0 Komentāru