Komentāri

Gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās balsos ne tikai Latvijas pilsoņi, bet to darīt var arī vairāk nekā 15 tūkstoši ārzemnieku. Runa ir par citu Eiropas Savienības valstu pilsoņiem, kas Latvijā iekļauti Iedzīvotāju reģistrā. Šī ir pieņemtā prakse visā Eiropas Savienībā. 

Kā ārzemnieki var ietekmēt vēlēšanu iznākumu Latvijā?

Kopš 1992. gada Eiropas Savienībā ir pieņemts, ka savienības dalībvalstu pilsoņi var piedalīties citas valsts pašvaldību vēlēšanās gan vēlētāju, gan arī kandidātu lomā, ja viņi ilgstoši uzturas šajā valstī. Tiesa, par kandidātu ārvalstu rezidents var būt tikai desmit Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lietuvā un Polijā. Savukārt Latvijā tiem, kas ilgu laiku strādā vai mācās šeit, ir atļauts tikai balsot par kandidātiem. Tomēr Eiropas Savienības pilsonība nav vienīgais nosacījums dalībai vēlēšanās svešā valstī.

Santa Jonāte
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve

Balsstiesīgie cilvēki, kas varētu piedalīties pašvaldību vēlēšanās, ir Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kas ir iekļauti iedzīvotāju reģistrā, piemēram, saņemot uzturēšanās atļauju. Vēl daži obligāti nosacījumi – šiem cilvēkiem jābūt vismaz 18 gadus veciem un ir jāreģistrējas iedzīvotāju reģistrā ne vēlāk kā 90 dienas pirms vēlēšanām.

Šogad citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem tika izsūtīti 15 053 paziņojumi ar aicinājumu piedalīties Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Ārvalstu studenti ir viena no lielākajām grupām, kas teorētiski var atdot savu balsi par kādu no Latvijas pašvaldību vēlēšanu kandidātiem. Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas datiem šogad Latvijas augstskolās un koledžās mācās vairāk nekā 8 tūkstoši ārvalstu studentu. No viņiem teju 3,5 tūkstoši nāk no Eiropas Savienības dalībvalstīm. LNT uzrunātie ārvalstu studenti ir pārsteigti par iespēju tiešā veidā ietekmēt politiskos procesus Latvijā.

Makss
students no Holandes

Tiešām? Tas ir ļoti interesanti! Bet tad man būtu jāzina kaut kas par kandidātiem. Es censtos saprast, kā tas ietekmēs mani, un, ja tas tieši neietekmē mani vai manu studiju procesu, neesmu drošs, ka aizietu uz vēlēšanām. Ja būtu kāda ietekme, tad es noteikti piedalītos.

Kasia
Kasia
studente no Polijas

Jā! Kāpēc nē? Ja man būtu iespēja, visdrīzāk, es to izmantotu.

Alesio
students no Itālijas

Es domāju, ka no tā nav jēgas. Jo ir ļoti sarežģīti tik īsā laikā izprast valsti, tās cilvēkus un kultūru. Varbūt ar pieciem gadiem būtu pietiekami.

Ja šogad vēlētāju aktivitāte būs līdzīga 2013. gada pašvaldību vēlēšanām, tad ārvalstu vēlētāju īpatsvars būs vairāk nekā 2% no visām balsīm. Politoloģe Ilga Kreituse norāda, ka tas var mainīt vēlēšanu rezultātus.

Ilga Kreituse
RSU profesore, politoloģe

Pašvaldībās šis 5% barjeras jautājums var būt saistīts ar ļoti mazu cilvēku skaitu – iekļūt vai neiekļūt. Tāpēc teikt, ka tie 15 000 neko neizsaka, mēs nevaram, jo parasti šie cilvēki nedzīvo ļoti izkaisīti, parasti tomēr koncentrējas lielākajās pilsētās, un tas var būt ietekmējošais faktors. Rezultātu var ietekmēt arī 10 vēlētāji.

Lai 3. jūnijā aizietu uz vēlēšanām, ārvalstu pilsoņiem atliek vien saprast, kas ir rakstīts paziņojumā ar aicinājumu ierasties vēlēšanās – tie tiek rakstīti latviešu valodā neatkarīgi no tā, vai esi Latvijas vai kādas citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis.

Lasi vēl