1200 eiro liela alga skolotājiem var būt reāla, saka Šadurskis

2 komentāri
1200 eiro liela alga skolotājiem var būt reāla, saka Šadurskis
Foto: F64

Šāds algas apmērs – 1200 eiro – iestrādāts alternatīvajā pedagogu atalgojuma modelī, kas izveidots iepretim Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotajam modelim. Algu reformēšana jau divus gadus ir nepabeigtais darbs.

Pašlaik pedagogu samaksas reformēšanai ir piedāvāti divi modeļi. Pirmais ir jau deviņreiz pārveidotais Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotais. Savukārt otru – alternatīvo modeli – izveidojis Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa, sadarbojoties ar skolotāju arodbiedrību. Šis modelis izslēgtu opciju, ka nauda seko skolēnam, kā tas ir pašlaik, bet samaksa par 40 darba stundām būtu visiem vienāda. Pēc šādas ieceres skolotājiem noteiktu 1200 eiro lielu atalgojuma.

Foto

Vaicājot izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, vai šāda summa ir reāla, viņš atbild: ”Es to redzu kā reālu lielās skolās. Es to neredzu reālu mazās skolās.” Tas nozīmē, ka mazo klašu audzinātājiem, kuriem 40 stundas nesanāktu, attiecīgi būtu 800 eiro liela alga.

Par šo alternatīvo modeli vēl tiks plašāk diskutēts, tāpēc šīs summas nav akmenī iecirstas. Kas konkrētāks būs zināms jūnijā, kad ministrija iecerējusi izveidot jau desmito sava modeļa versiju.

Pašlaik vien zināms, ka algu reformēšanai rezervēti papildu 9 miljoni eiro. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga apliecina, ka sekos līdzi, lai jaunajā modelī tiktu iekļautas arodbiedrības prasības. Proti, nevienlīdzības mazināšana.

”Sekosim, lai rezervētā nauda tiktu iztērētā mērķim – pedagogu samaksas modelim. Pašlaik mums nav iemesla neticēt [ministrijas teiktajam]. Vienīgi laiks rādīs, vai solījumi tiek pildīti vai nē,” pauž Vanaga.

Papildu līdzekļus šogad vairs neizdosies iegūt, bet visas cerības liktas uz nākamajiem valsts budžetiem – tiek lēsts, ka būs nepieciešami vismaz trīs gadi, lai pilnībā ieviestu visas reformas.

”Mūsu jaunajam pedagogu algu modelim jāatrisina, lai alga būtu augstāka nekā vidēji sabiedriskajā sektorā. Lai pedagoga karjera būtu interesenta arī no finansiālās perspektīvas viedokļa,” klāsta Šadurskis.

Cits finansējuma avots algu palielināšanai būs skolu tīkla sakārtošana. Proti, slēgšanai jāgatavojas vairākām skolām, taču nav vēl zināms, cik skolas piemeklēs šāds liktenis.

Video

2 komentāri