1200 eiro liela alga skolotājiem var būt reāla, saka Šadurskis

2 komentāri

Šāds algas apmērs – 1200 eiro – iestrādāts alternatīvajā pedagogu atalgojuma modelī, kas izveidots iepretim Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotajam modelim. Algu reformēšana jau divus gadus ir nepabeigtais darbs.

Pašlaik pedagogu samaksas reformēšanai ir piedāvāti divi modeļi. Pirmais ir jau deviņreiz pārveidotais Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotais. Savukārt otru – alternatīvo modeli – izveidojis Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa, sadarbojoties ar skolotāju arodbiedrību. Šis modelis izslēgtu opciju, ka nauda seko skolēnam, kā tas ir pašlaik, bet samaksa par 40 darba stundām būtu visiem vienāda. Pēc šādas ieceres skolotājiem noteiktu 1200 eiro lielu atalgojuma.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Vaicājot izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, vai šāda summa ir reāla, viņš atbild: ”Es to redzu kā reālu lielās skolās. Es to neredzu reālu mazās skolās.” Tas nozīmē, ka mazo klašu audzinātājiem, kuriem 40 stundas nesanāktu, attiecīgi būtu 800 eiro liela alga.

Par šo alternatīvo modeli vēl tiks plašāk diskutēts, tāpēc šīs summas nav akmenī iecirstas. Kas konkrētāks būs zināms jūnijā, kad ministrija iecerējusi izveidot jau desmito sava modeļa versiju.

Pašlaik vien zināms, ka algu reformēšanai rezervēti papildu 9 miljoni eiro. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga apliecina, ka sekos līdzi, lai jaunajā modelī tiktu iekļautas arodbiedrības prasības. Proti, nevienlīdzības mazināšana.

”Sekosim, lai rezervētā nauda tiktu iztērētā mērķim – pedagogu samaksas modelim. Pašlaik mums nav iemesla neticēt [ministrijas teiktajam]. Vienīgi laiks rādīs, vai solījumi tiek pildīti vai nē,” pauž Vanaga.

Papildu līdzekļus šogad vairs neizdosies iegūt, bet visas cerības liktas uz nākamajiem valsts budžetiem – tiek lēsts, ka būs nepieciešami vismaz trīs gadi, lai pilnībā ieviestu visas reformas.

”Mūsu jaunajam pedagogu algu modelim jāatrisina, lai alga būtu augstāka nekā vidēji sabiedriskajā sektorā. Lai pedagoga karjera būtu interesenta arī no finansiālās perspektīvas viedokļa,” klāsta Šadurskis.

Cits finansējuma avots algu palielināšanai būs skolu tīkla sakārtošana. Proti, slēgšanai jāgatavojas vairākām skolām, taču nav vēl zināms, cik skolas piemeklēs šāds liktenis.

Video

TOP komentāri

  • gita
    0 0 0

    gita

    Arprac par ko viniem tada alga?Strada ar labakiem skolniekiem bet kam grutak iet tiem nepievers uzmanibu.Lai sak stradat ar pilnu adevi sava izveletavamata nevis atsez savas stundas.
  • Homērs Simpsons

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl