Pie Brīvības pieminekļa notiks militārā parāde un vakarā svecīšu likšana pie Rīgas pils

0 Komentāru
Pie Brīvības pieminekļa notiks militārā parāde un vakarā svecīšu likšana pie Rīgas pils
FOTO: LETA

11. novembris – Lāčplēša diena jeb laiks, kad pieminām Latvijas brīvības cīņās kritušos varoņus. Visu šo nedēļu un līdz 18. novembrim Patriotu nedēļas ietvaros LNT vēstīs par daudziem dažādiem pasākumiem, par vēsturi, īpašiem cilvēkiem, kuri ir starp mums, un par īpašām akcijām, kas šajās dienās tiks rīkotas.

Viens no valsts spēcīgākajiem simboliem ir karogs. Tieši tāpēc LNT kopā ar portālu Skaties.lv šajā Patriotu nedēļā pievērsīsies karoga idejai.

Kā viena no tām – iespēja ikvienam pievienot savu fotogrāfiju īpašā kartē un izkrāsot Latvijas karti sarkanbaltsarkanā krāsā. Turklāt ikviens portālā Skaties.lv var pievienot savu karoga stāstu. Visi stāsti vēlāk tiks nodoti biedrības Latvijas karogs mājaslapai.

11. novembris ir viens no Latvijas valsts svētku mēneša svinīgākajiem datumiem.

To, ka liela daļa iedzīvotāju nezina, kas tieši tiek pieminēts 11. novembrī, Lāčplēša dienā, liecina gadu no gada veiktās aptaujas. Tā tikusi nosaukta gan par ”karavīru dienu”, gan pat par Lāčplēša dzimšanas dienu.

Šajā dienā tiek godināti neatkarīgās Latvijas armijas karavīri, kuri 1919. gada 11. novembrī izcīnīja uzvaru pār tā saukto Bermonta karaspēku. Šīs cīņas ir ievērojamas ar to, ka sākotnēji nelielā jaunizveidotās Latvijas armija spēja sakaut un padzīt no Rīgas daudz lielāko un labāk bruņoto krievu un vācu algotņu armiju. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus.

Kāpēc šo dienu saucam par Lāčplēša dienu? Jau pirms šā izšķirošā brīža Latvijas armijas cīņa simboliski tika salīdzināta ar Andreja Pumpura mitoloģiskā tēla Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku.

Lai gan likums par Lāčplēša Kara ordeni tika pieņemts jau pēc atbrīvošanas cīņu beigām 1920. gadā, par tā simbolisko dibināšanas datumu uzskata tieši 1919. gada 11. novembri. Ordeni piešķīra par sevišķu varonību cīņās par Latvijas neatkarību.

Šodien Lāčplēša dienai veltītie pasākumi notiek visā Latvijā. Valsts augstākās amatpersonas no rīta piedalīsies īpašā dievkalpojumā, bet pulksten vienos dienā pie Brīvības pieminekļa notiks militārā parāde.

17.30 vakarā cilvēki pulcēsies lāpu gājienā, bet vakara noslēgumā tiks aizdegtas svecītes pie Rīgas pils mūra. Lai to nesabojātu, iedzīvotāji šogad aicināti svecītes likt uz īpaši izveidota metāla režģa.

Skaties video:

0 Komentāru