100 eiro gadā īrei un komunālajiem maksājumiem – dzīvesvietas pabalsts jaunietim pēc bērnunama pamešanas

6 komentāri
100 eiro gadā īrei un komunālajiem maksājumiem – dzīvesvietas pabalsts jaunietim pēc bērnunama pamešanas
EDIJS PĀLENS, LETA

Viskritiskākais pabalsts jaunietim pēc pilngadības sasniegšanas un bērnunama pamešanas, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi, ir 100 eiro gadā dzīvokļa īrei un komunālajiem maksājumiem, to intervijā “900 sekundēm” atklāja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Šāda situācija konstatēta Raunas novadā. To izdevies atklāt pēc Tiesībsarga biroja veiktās visu 119 pašvaldību aptaujas par to, kas notiek ar jauniešiem, kuri sasniedz 18 gadu vecumu un iznāk ārā no bērnu namiem, no audžuģimenēm. Fiksētie dati norāda, ka realitāte ir gana skarba.

Laila Grāvere
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Ar to atbalstu, kāds ir šobrīd, patstāvīgu, cilvēka cienīgu dzīvi, kas ir vērsta uz attīstību, uzsākt nav iespējams. [..] Pēc tās situācijas, kāda ir patlaban, ja nekas valstī nemainīsies, tad šis jaunietis ir spiests dzīvot pie draugiem. Bet, kā mēs zinām, draugi nav nekādi labdari, un tad sekas var būt ļoti bēdīgas gan valstij, gan šim jaunietim. Pastāv iespēja nokļūt uz noziedzības ceļa – tātad viens ceļš ir cietums. Otrs ceļš ir izbraukt no šīs valsts, braukt strādāt un dzīvot uz ārvalstīm.

Likuma līmenī viss esot “skaisti un pareizi” – jaunietis tiek nodrošināts ar dzīvojamo telpu, sniedz dzīvokļa pabalstu un cita veida palīdzību. “Ja mēs nonākam līdz Ministru kabineta noteikumiem un vēl tālāk – līdz pašvaldību saistošajiem noteikumiem, tad aina paveras pavisam bēdīga,” uzsver Grāvere.

Saruna ar Lailu Grāveri