Arvien vairāk pedagogu reģistrē privātprakses jeb noformējas kā privātskolotāji

4 komentāri

Arvien vairāk pedagogu reģistrē privātprakses jeb noformējas kā privātskolotāji. Tas saistīts ar to, ka nākamgad vecāki pirmo reizi varēs saņemt ienākumu nodokļa pārmaksu 23% apmērā, ja gada ienākumu deklarācijā uzrādīs par bērnu nodarbībām iztērētos līdzekļus. Tomēr pārsvarā reģistrējas ar interešu izglītību saistītie skolotāji, savukārt nopietnāku mācību priekšmetu pedagogi savu papildus rūpalu nesteidz legalizēt. 

Sludinājumu portālā SS.lv patlaban ir atrodami vairāk nekā 70 privātstundu sludinājumi dažādos mācību priekšmetos – valodās, matemātikā, ķīmijā, bioloģijā un citās jomās.

Vairums no tiem atklāj līdzšinējo pieredzi attiecīgā jomā, tomēr ir anonīmi un nenorāda, ka būtu oficiāli reģistrēti kā privātpraksē strādājoši. Vecāki saka, ka gadījumā, ja bērnam ir problēmas kādā mācību priekšmetā pasniedzēju meklē paziņu lokā.

Patlaban valstī reģistrēta 571 pedagoga privātprakse jeb privātskolotāji. Kopumā šie pasniedzēji saņēmuši 850 sertifikātus, no kuriem teju puse izdota šogad. Pastiprināta pedagogu interese par iespēju reģistrēties sākusies šogad.

Tomēr pārskatot pedagogu piedāvāto programmu sarakstu, jāsecina, ka vairums no tām saistītas ar pirmsskolas aktivitātēm, īpaši angļu valodu, kā arī mūziku, dejām, runas attīstības un logopēdijas programmām.

To mācību priekšmetu skolotāji, kuros bērniem parasti ir problēmas, piemēram, matemātikā, fizikā, ķīmijā, bioloģijā un tamlīdzīgos, šogad praktiski nav reģistrējušies. Reģistrācija licences saņemšanai ir bezmaksas.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā pieļauj, ka nopietno mācību priekšmetu pedagogi nereģistrē savu papildu rūpalu, jo vecāki pasniedzējiem nepieprasa maksājumu dokumentus.

Tikmēr Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidro, ka tam, vai pedagogi reģistrējas kā privātskolotāji praktiski neesot iespējams izsekot. Šogad ar šādu profesiju reģistrējušies tikai 42 patentmaksas maksātāji.

Privātskolotājiem, kas vēl nav sasnieguši pensijas vecumu, sava papilddarba reģistrācija pagarinās arī pensijas aprēķinā iekļaujamo stāžu, tāpēc valsts ieņēmumu dienests aicina vecākus mudināt arī privātos pasniedzējus saņemt sertifikātu, pašvaldības licenci un reģistrēties kā nodokļu maksātājam, lai varētu atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.

 

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl