Latvijā ne vienmēr izmanto “Pfizer” un “BioEnTech” vakcīnu sesto devu

0 Komentāru

Kopš janvāra sākuma ar “Pfizer” un “BioEnTech” vakcīnām var sapotēt pat par piektdaļu vairāk cilvēku. To paredz jaunās vadlīnijas, kas ļauj no viena vakcīnas flakona iegūt sešas, nevis, kā iepriekš rekomendēts, piecas vakcīnu devas. Latvijā gan slimnīcas to traktē dažādi un atsevišķos gadījumus, ne īsti atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūras ieteikumiem. Skaidru atbildi uz jautājumu, vai daļa vakcinējamā materiāla neiet zudumā, atbildīgās institūcijas īsti nemācēja sniegt.

Latvijā potēšana ar “Pfizer” un “BioEnTech” vakcīnām sākta pērn 28. decembrī. Desmit slimnīcās vienlaikus. Lai vakcīnas būtu efektīvas, potēšanas procesam jānotiek saskaņā ar stingrām Eiropas Zāļu aģentūras un paša ražotāja rekomendācijām. Sākotnēji tās paredzēja, ka no viena vakcīnas flakona, atjaucot to ar injekciju šķīdumu, var iegūt devas piecām potēm.

Taču Eiropas Zāļu aģentūra, 8.janvārī, izdeva jaunas vakcīnas lietošanas vadlīnijas. Tās paredz, ka tomēr no flakona ir iespējams iegūt vēl vienu vakcīnas devu. Taču, ievērojot īpašus nosacījumus.

“Vienīgais, kas šeit ir jāņem vērā, sešas devas iespējams iegūt, ja izmanto specifiskas šļirces un adatas. Un tā viņu tehnoloģija ir tāda, ka viņām ir mazs šis atlieku vai neizmantojamais tilpums. Tad attiecīgi, ja izmanto parasto šļirci un adatu, tad ir iespējams iegūt tikai piecas devas,” saka Zāļu Valsts aģentūras ZVA (Zāļu) reģistrācijas departamenta vadītāja

Slimnīcas gan sestās devas iegūšanai pieiet dažādi. Kamēr citas TV3 Ziņām apstiprina, ka jau kopš janvāra sākuma no viena flakona iegūst sešas vakcīnu devas. Austrumu slimnīcā uzskata, ka vismaz šobrīd vienas papildu devas iegūšana nav iespējama atbilstoši rekomendācijām.

“Mums nav dokumentu, kas ļautu to darīt. Un kamēr mums nav šādas šļirces piegādātas un rokasgrāmata to prasa, mēs esam ļoti paklausīgi labā nozīmē. Un mēs gaidām, kad būs vajadzīgas šļirces un tad varēsim arī izveidot šo vajadzīgo devu,” pauž Austrumu slimnīcas galvenā speciāliste infektoloģijā Ludmila Vīksna.

“Principā mēs mēģinām visos gadījumos. Ja mums izdodas, mēs to darām. Ja ir kaut mazākās šaubas, ka špricē nav ievilkusies sestā deva, tad mēs to nedarām. (TV3: Tādas šļirces jums ir? Tās īstās, piemērotās?) Mēs lietojam tās šļirces, kuras mums piegādāja. Uz vienu flakonu sešas šļirces,” norāda Stradiņa slimnīcas poliklīnikas vadītāja Lelde Vancoviča.

Vakcinācijas kabinetus apgādāt ar visu nepieciešamo ir Nacionālā veselības dienesta uzdevums. Tas pērn izsludināja iepirkumu par “Pfizer” un “BioEnTech” vakcinācijai nepieciešamo šļirču un injekciju šķīduma piegādi. Līguma summa – nepilni 9000 eiro. Par šo naudu nopirkts vairāk nekā 100 000 šļirču. Dienestā gan atzīst, ne tādas, kuras būtu piemērotas šīs – sestās – devas iegūšanai.

“Tajā brīdī, kad mēs gatavojām iepirkumu pagājušā gada nogalē par šļircēm un visu nepieciešamo, lai varētu vispār veikt vakcināciju, mums nebija informācijas, ka var iegūt šīs sešas devas. Tāpēc, jā, pagaidām vakcinācijas veikšanai mums ir tikai parastās šļirces un parastās adatas,” norāda Nacionālā veselības dienesta pārstāve Anna Karolīna Šaule.

Veselības dienests tagad gan sācis sarunas ar iespējamiem pretendentiem, kuri varētu piegādāt specifiskās šļirces. Atsaucies viens lieltirgotājs un pats vakcīnu ražotājs “Pfizer” un “BioEnTech” – vieni gatavi piegādāt šļirces – otri īpašās tām piemērotās adatas.

“Tas ir atkarīgs no tā, cik ilgā laikā mums “Pfizer” sniegs šo atbildi. Un arī par to, vai ir saderība adatai ar šļirci un tad jau mēs uzreiz arī to visu rīkosim un organizēsim, lai tas viss varētu tikt nodrošināts aprīlī, kad būs nākamās “Pfizer” devas,” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve.

Neatbildēts gan palicis jautājums – kam taisnība? Vieni, darbojas ne līdz galam atbilstoši rekomendācijām, tomēr sapotē par 20% vairāk mediķu, otri – visu dara strikti pēc vadlīnijām, taču vakcīnu deficīta laikā pret Covid-19 dod iespēju aizsargāties mazākam ārstniecībā strādājošo skaitam.

0 Komentāru