Latvijā izstrādātais ēdiena pagatavošanas robots sācis apkalpot pirmos klientus

1 komentārs

Testa režīmā robots darbojas Rīgā, pie Zemitāna tilta, un TV3 raidījums ”900 sekundes” ir novērtējis viņa darbību.

Šis ir trešās paaudzes robots. Šī iekārta virtuvē aizvieto vizmas trīs cilvēkus. Turklāt var strādāt 24 stundas 7 dienas nedēļā, neprasot nedz algu, nedz atpūtu, nedz slimības lapu.

”Robots ir tik gudrs, cik mēs viņu iemācām. Vissarežģītākais iemācīt viņu strādāt kopā ar visiem tiem moduļiem, kas apkārt. Piemēram, viena roka ir nesarežģīta daļa, viss apkārt ir daudz sarežģītāk. Lai viss strādā kopā, kad viņa pieiet pie ledusskapja, viņa zina, cik ņem, ko ņem, ko dara ar to,” par jaunā robota spējām stāsta tā izstrādātājs Konstantīns Korčjomkins.

Tā ir sistēma, ko sauc par ”ARK 03”. Lai gan pasaulē ir pieņemts, ka trešās paaudzes robotiem tiek doti vārdi, Latvijas ēdināšanas robotam tāda vēl nav. Lai gan tas esot viens no gudrākajiem savā saimē.

”Tas, ko mēs esam redzējuši, tas ir tā kā vairāk uz vienu konkrētu ēdienu. Ir robots, kas gatavo picas. Ir roboti, kas strādā tā kā fabrikas, uz lielākas ķēdes, Mēs uzskatām, ka mūsu produkts ir visadvancētākais, jo tas spēj izpildīt ļoti dažādas darbības un ļoti pielāgoties katra individuālajām vēlmēm,” pārliecināts ir izstrādātājs Jānis Poruks.

Veikli grozoties uz visām pusēm, pastu ar vistu robots pagatavoja četrās minūtēs. Pašlaik tas strādā vien divas stundas dienā. Testa režīmā tas ir ieprogrammēts uz trīs ēdienu pagatavošanu, kas katru dienu mainās.

”Šo uz vietas esam uztaisījuši tādu mazāka apjoma. Bet standarta iekārtā būs 80 cietās sastāvdaļas un 30 šķidrās. Tie ir dažādi dārzeņi, gaļa mērces buljoni. Samaisot šos te 80 un 30 kopā, tur ir vienkārši neierobežotas izvēles iespējas,”” stāsta Poruks.

Pagaidām iedzīvotāji ēdināšanas robotu uztver drīzāk kā izklaidi. Visvairāk to ir iecienījuši jaunieši. Lai gan visā pasaulē robotizācija attīstās milzu soļiem. Interese par Latvijas inženieru un programmētāju 10 cilvēku lielas komandas veikumu esot liela. Bet izgudrotāju prāts jau ir soli tālāk.

1 komentārs