Lai 500 eiro Covid-19 pabalstu nepaņem parādu piedzinēji, katram pašam jāsazinās ar tiesu izpildītāju

9 komentāri

Lai valdības lēmums izmaksāt vienreizējo pabalstu 500 eiro par katru bērnu, iegūtu likumīgu spēku, par to jābalso Saeimā. Opozīcijas deputāti gan iesnieguši savus grozījumus, kuros rosina bērnam ar invaliditāti pabalstu dubultot. Izskan arī citi piedāvājumi. Tomēr jāatceras, ka šis vienreizējais pabalsts no valsts maka prasīs vairāk par 180 miljoniem un kļūs par slogu nodokļu maksātājiem.

Covid-19 500 eiro vienreizējais pabalsts tiks izmaksāts par 364 097 bērniem, un arī vēl tiem, kas piedzims laikā līdz ārkārtējās situācijas beigām 6. aprīlī. Viņiem tad gan izmaksās attiecīgi vēlāk. Līdz šim apzinātie bērni 500 eiro pabalstu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras saņems automātiski un bez nodokļu atvilkumiem laikā līdz 31. martam.

“Cilvēkiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai nav jāraksta, nav jāzvana, nav jāuzdod jautājumi, jo tas viss notiks automātiski. Jebkurš vecāks, kurš šobrīd saņem bērna kopšanas pabalstu vai ģimenes valsts pabalstu par savu bērnu saņems par šo bērnu 500 eiro atbalstu kontā līdz 31. martam,” norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.

Taču ģimenēm, kurām ir problēmas ar parādu piedziņu un nevēlas, lai šiem Covid pabalsta 500 eiro ķeras klāt tiesu izpildītāji, ir individuāli jāsazinās ar konkrētā tiesu izpildītāja biroju.

“Informēt tiesu izpildītāju nozīmē sazināties ar tiesu izpildītāju un jāprasa, kādā veidā to paziņot. Visdrīzāk, tas ir jādara rakstveida iesnieguma veidā pa pastu vai varbūt pietiks ar telefona zvanu. Tas ir pašam parādniekam pie tiesu izpildītāja jānoskaidro. Tiesu izpildītājs tad informēs, kādā veidā šī informācija viņam ir iesniedzama, lai izpildlietā tiesu izpildītājs var šādu informāciju pievienot, ka parādnieks saņems šādu vienreizējo pabalstu un tādēļ ieturējumu neveiks,” norāda Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes juriste Agnese Kapeniece.

Ar tiesu izpildītāju ir jāsazinās pēc iespējas ātrāk, jo tiesu izpildītājs pats nevarot nevienā datubāzē iegūt informāciju, kāda veida pabalstus parādnieks saņem.

“Tiesu izpildītājam ir nepieciešams dot precizētu rīkojumu kredītiestādei, no kuras tiek veikti ieturējumi, lai konkrētā apmērā šos ieturējumu neveic,” saka Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes juriste.

Vienreizējo maksājumu nesaņems bērnu namos dzīvojošie bērni, jo viņi jau pēc būtības atrodas valsts apgādībā. 500 eiro nepienāksies arī emigrācijā ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgo bērniem, jo šo vienreizējo pabalstu ieskaitīs tiem, kuriem Latvijā ir tiesības uz ģimenes valsts pabalstu, piemaksu par invaliditāti, bērnu kopšanas pabalstu, maternitātes pabalstu.

Lai vairāk nekā 360 tūkstošiem bērnu izmaksātu 500 eiro pabalstu, nepieciešami 182 miljoni eiro. Valsts kasē šī kā pašas Latvijas nopelnītā nauda – nav.

Pabalsta avots – aizņēmums no starptautiskajiem finanšu tirgiem vai no Eiropas Savienības aizdevumu programmas. To vēlāk atmaksāsim visi kopā.

9 komentāri