Kultūras dzīves atgriešanās: mūzikas un drāmas telpā “OratoriO” vasarā iecerētas vairākas izrādes

0 Komentāru

Netipiski vasarai, kad teātri un aktieri parasti atvelk elpu, šogad viss ir nedaudz citādi. Kultūras dzīve mēģina atgriezties aktīvajā fāzē un vasarā atgūt ziemā ieturēto pauzi. Tas notiek ne vien kino un teātros, bet arī radošajos kvartālos. TV3 Ziņas devās uz mūzikas un drāmas telpu “OratoriO”, kur plānotas uzreiz trīs jaunas izrādes.

Ronalda Hārvuda komēdija “Kvartets” kaut kur saskan gan ar šī laika, gan pašu aktieru Mārtiņa Vilsona, Guntas Virkavas, Indras Burkovskas un Jura Kalniņa dzīves ritējumu. Proti, vēlmi pēc ilgākas klusuma pauzes atkal būt aktīviem. Atkal atgriezties radošajā dzīvē.

“Tas ir kārtējais apliecinājums, ka vecums nav robežas, pēc kuras nekā vairs nav. Tev ir tās pašas kaislības, izjūtas. Neviens to mīļo darbu, kas ir sirdī nevar atņemt. Tu paliec tas pats profesionālis,” stāsta aktrise Gunta Virkava.

“Štrunts par darbu. Darbs ir tikai līdzeklis, lai kaut ko saprastu, ko es te daru, kāpēc esmu piedzimis, būtībā tā,” izsakās aktieris Mārtiņš Vilsons.

Darbība notiek pansionātā. Viņi – bijušie operas dziedātāji, kas tuvoties komponista Džuzepes Verdi dzimšanas dienai nonāk līdz koncertprogrammas sagatavošanai. Tam visam pa vidu, protams, eksistenciāli jautājumi un atbilžu meklēšana uz tiem. Mūsdienās tik ļoti bieži piesauktā ”iznākšana no savas komforta zonas” un tamlīdzīgi.

Izrāde Rolanda Atkočūna režijā skatītājiem tiek iestudēta pēc tiešā un pārnestā nozīmē ”ziemas miega”, kad pandēmijas dēļ nekas nenotika.

“Es vienmēr esmu bijis brīvs, esmu vienmēr darījis, ko gribu. Man nekas nav mainījies,” saka Vilsons. “Man gan viņš bijis diezgan piepildīts. Neskatoties uz to, ka vienam otram nav darbiņa…bet jāsaka, paldies, Mārtiņ, ka gribi ar mani spēlēt,” piebilst Virkava.

Pie skatītājiem izrāde nonāks nedēļā pēc Līgo. Pagaidām, iecerēti trīs vakari. Lai arī starp skatītāju vietām vairs nav jābūt tik lielām atstarpēm vai norobežojošām sienām, ”OratoriO” radītājam Aināram Rubiķim jaunie nosacījumi šķiet apgrūtinošāki nekā pirms tam. Taču jāpielāgojas.

“Divu veida izrādes, divu veida koncerti. Cik ilgi šādā veidā strādāsim, es nezinu. Bet lai neapgrūtinātu tos, kas ir pārslimojuši, vakcinējušies un viņiem nebūtu jāsēž ar sejas maskām, ja zālē kāds ir ar testu – veidojam vienu izrāžu sēriju šādiem cilvēkiem un otrs veids – “miksētai” publikai,” stāsta “OratoriO” līdzizveidotājs Ainārs Rubiķis.

“Miksētai” nozīmē – vai nu tests vai sertifikāts. Šajā formātā gan maskas obligātas. Lielākais neatbildētais jautājums gan paliek, cik cilvēku, kas atbilst šiem kritērijiem vēlēsies nākt.

“Viena brīnišķīga grima māksliniece no kinostudijas aizlaikiem, viņa teica: kad vērsies vaļā es iešu uz visām izrādēm. Tai vajadzētu būt tāpat, kā ir fiziskā kultūra, jābūt arī garīgai kultūras higiēnai,” pauž “OratoriO” līdzizveidotāja Rēzija Kalniņa.

Tāpēc vēl šajā vasarā te plānojas vēl trīs jaunas izrādes. Ar pārliecību, ka vietai jau ir savs lojālais skatītājs.

0 Komentāru