Kremļa agresija, protesti Baltkrievijā un globālā cīņa pret Covid-19: Saeimā aizvadītas tradicionālās ārpolitikas debates

7 komentāri

Saeimā šodien aizvadītas ikgadējās debates ārpolitiku. Tradicionāli runāt gribētāju bija daudz un apspriesto tematu loks bija ļoti plašs – no vakcīnām līdz Arktikai. Opozīcija nelaida garām arī iespēju pakritizēt valdību.

Ārpolitikas debates Saeimā nu jau kļuvušas par tradīciju un notiek desmito gadu – ierasti tuvākajā sēdē 26. janvārim, kas ir Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas diena. Parlamenta namā uz ārpolitikas debatēs parasti pulcējas arī Rīgā strādājošais diplomātiskais korpuss, taču šoreiz viņi aicināti diskusijām sekot attālināti.

Covid-19 ierobežojumi dara savu – ārlietu ministrs ar savu ziņojumu par iecerēto un paveikto valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības jautājumus Saeimā uzstājās attālināti.

“Dzejniekam Ojāram Vācietim pieder vārdi: “Man ir smeldzīga, smeldzīga nojauta, ka tā pasaule, kuru es dzīvoju, var daudz ātrāk par tavu būt nojaukta.” Arī šobrīd, simts gadus pēc Latvijas valsts de iure starptautiskās atzīšanas, situācija pasaulē ir sakarsēta,” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ārlietu ministrs pauda, ka demokrātisko kārtību, kas palīdzēja dibināt Latvijas valsti, daudzviet apdraud autoritāri impēriskas ideoloģijas. Ministrs skāra Kremļa agresiju, Ķīnas ietekmes izplešanos, ekonomikas izaicinājumus gan Eiropā, gan citviet, varas maiņu ASV, protestus Baltkrievijā, “Brexit”, NATO vienotību un attiecības ar Apvienoto Karalisti, tāpat globālo cīņu pret Covid-19, par ko runāja arī citas amatpersonas.

“Diemžēl pandēmijas laikā pieaug centieni manipulēt ar cilvēku prātiem, liekot lietā primitīvas sazvērestības teorijas un klajus melus, radot bailes un apjukumu. Un tā notiek daudzviet. Bieži vien tas tiek darīts tīšuprāt, lai destabilizētu situāciju. Mēs redzam, ka dažkārt no viedokļu polarizēšanas līdz vardarbībai ir tikai viens solis,” saka Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Savukārt opozīcija ārpolitikas debatēs nelaida garām iespēju kritizēt valdību par iespēto starptautiskajā arēnā.

“Mūsu cīņa ar vakcinācijas pasākumu ieviešanu ir ļoti, ļoti vājā līmenī. Un, mūsu, ieskatā tieši ārlietu dienestam, tai skaitā, ir jāuzņemas lielāka loma šīs problēmas risināšanai,” norāda Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

“Mēs esam pārlieku aizrāvušies ar to, ka mēs gribam būt vienmēr pirmie. Taču pirmie ne vienmēr kravu apjoma izaugsmē vai tirdzniecības apjoma palielināšanā, bet pirmie skriet, nosodīt, apvienoties pret,” pauž pie frakcijām nepiederoša Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko.

“Mums jau šeit ir gana daudz deputātu, kuri uzskata “štrunts par principiem!”. Galvenais kaut kādā veidā šķietamas ekonomiskās intereses, kas varbūt pat nav sabiedrības ekonomiskās intereses, bet viena atsevišķa oligarha vai pusoligarha intereses bīdīt,” norāda Rinkēvičs.

Ārpolitikas debates Saeimā turpinājās teju visu dienu.

7 komentāri