“Krāsmata”, “jaukle”, “lumpačot” – grāmatu lasītāji akcijā iesūtījuši vārdus, kas izdaiļo latviešu valodu

0 Komentāru

Vai esat dzirdējuši vārdus “krāsmata”, “jaukle” vai “lumpačot”? Šos un citus grāmatu lasītāji iesūtījuši akcijā “Izdaiļo valodu”, kas šonedēļ finišēja.

Simboliski dienu pirms valsts svētkiem, 3. maijā, noslēdzās Latviešu valodas aģentūras rīkotā akcija “Izdaiļo valodu!”. Tajā daudzi iesūtīja latviešu oriģinālliteratūrā vai latviski tulkotajos daiļdarbos atrastus interesantus, neparastus un emocionāli piesātinātus vārdus.

“Tas bija tāds mudinājums gan lasīt, gan meklēt valodā jau esošus skaistus vārdus, ko izmantot kā ikdienas valodā, tā īpašos brīžos, kad nepieciešams emocionālāk vai poētiskām izteikties,” pauž teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone.

“Rešņš”, “čeigri”, “apsust”, “večpātagas”, “iegrandidnāt”, “pusmute”, “mājupsauksme” un “azaids”. Kādus tik vārdus nevar akcijā apgūt! Tāpat tajā iemūžināti vairāki video ar veiklu valodas vērpēju vēstījumiem par daiļajiem vārdiem.

“Nesen pārlasīju “Sūnu ciema zēnus”, un tur tā valoda ir ļoti interesanta. Man ļoti patīk tādi teicieni kā “netaisiet nu špāses”. Es īsti nevaru iztēloties, ka ikdienā to teiktu, bet es zinu, ka kāds varonis noteikti varētu ko tādu teikt.”

“Rakstnieki, dzejnieki ir vien no tiem, kas palīdz tai upei tecēt, neļauj aizsērēt un izvāc ārā kaut kādus glumus baļķus, lai tā ūdens plūsma būtu labāka. Tā nav tāda tēlaina papļāpāšana par valodu. Padomājiet paši, ko mēs iesāktu bez Raiņa jaunvārdiem? Kā latvietis vidējais pateikt, ka mīl otru latvieti, ja Rainis nebūtu izdomājis šo vārdu “mīla”, piemēram?” vaicā Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs, literatūrzinātnieks Arno Jundze.

Patlaban Latviešu valodas aģentūra gan domā par jaunām akcijām, gan spriež, ko ar iesūtītajiem vārdiem iesākt tālāk un kā vēl šo apkopojumu atreferēt sabiedrībai.

Pār zemi baltās pusnakts klusums iet
Un aizmigušo apšu zaros uzplaiksn
Balts klusums. Un tas miljonklusums šķiet.
Ir divdesmitā gadusimta otrais puslaiks.

Fragments no Ojāra Vācieša dzejoļa “Baltās naktis”, un šis vārds “miljonklusums” pieteikts akcijā pat divreiz. Kopumā iesūtījumu skaits pārsniedz 200, kas ir pietiekami, lai ikviens  interesents atrastu kādu vārdu, ar ko bagātināt leksiku.
0 Komentāru