Kļūdainā Lietuvas divu eiro piemiņas monēta maksā jau teju 1000 eiro

0 Komentāru

Lietuvas piemiņas monēta, kurai kļūdas dēļ uz sāna iekala vārdus – ”Dievs, Svētī Latviju!” kļūst par kolekcionāru retumu, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Eksperti aprēķinājuši, ka apgrozībā nonākušas aptuveni 350 kļūdaino monētu un vienas šādas divu eiro monētas cena sasniegusi jau teju 1000 eiro.

”Žuvintas biosfēras rezervātam” veltītā divu eiro monēta tika kalta Lietuvas naudas kaltuvē.

Monēta ir īpaša ar to, ka uz tās malas lietuviskā uzraksta vietā ir iekalts uzraksts latviešu valodā – ”Dievs, Svētī Latviju!”

Rīgas Numismātikas salona pārstāvis Madis Gerbaševskis norāda, ka kļūdas kaltuvēs nav retums, taču šis gadījums ir īpašs: ”Šis Lietuvas brāķis ir ļoti rets gadījums, kad notiek tik liela kļūda.”

Lietuvas kaltuvē tika sagatavoti 5000 monētu, un no tām aptuveni 500 ir brāķis. Daļu monētu ”Lietuvas Banka” paguva atsaukt, tirgū nonāca aptuveni 350 brāķēto monētu.

Pasaulē plaši zināmajā interneta tirdzniecības vietnē ”Ebay” par brāķēto monētu atsevišķi tirgotāji prasa jau pat 2800 ASV dolāru. Numismātikas salona pārstāvis norāda, ka reālā cena tomēr ir nedaudz zemāka: ”Šobrīd tā cena iespējams ir mazliet uzpūsta, līdz nomierināsies tas tirgus. Šobrīd tie 2000 eiro ir neadekvāti, bet ap 700 vai 800 eiro, tā cena šobrīd ir tāda.”

Pircēju netrūkst, arī šī salonā esošā monēta jau ir rezervēta par cenu virs 800 eiro.

Madis atgādina par vēl kādu numismātiem leģendāru Latvijas monētu. Tās ir 20 santīmu monētas, kas 1992. gadā Vācijā tika izkaltas no neatbilstoša metāla: ”Vizuāli tās neatšķiras, bet viena līp pie magnēta, viena nelīp.”

Oriģinālo 20 santīmu monētu magnēts nepievelk. Taču tās, kuru magnēts pieķer – cena ir ap 50 eiro.

Regulāri tiek izdots starptautisks numismātikas katalogs. Lietuvā kaltā brāķētā monēta tur vēl nav skatāma, taču eksperti paredz, ka tas noteikti notiks. Tad šīs kļūdainās monētas vērtība noteikti vēl pieaugs.

0 Komentāru