Ķekava un humors: novadā noslēdzies jau 11. karikatūru zīmēšanas konkurss

2 komentāri

“Iespējams, tas bija melnais humors, kas lika izvēlēties mani!” – tā par savas uzvaras iemeslu minējumus izsaka karikatūru zīmēšanas konkursa uzvarētāja, vidusskolniece Marta Tarvāne. Konkurss Ķekavā notika jau 11. gadu pēc kārtas. Par karikatūrām un par to kāpēc Ķekavā tiek organizēts šāda sacensība interesējās “900 sekundes”.

Marta Tarvāne rāda vienu no karikatūrām, kas viņai palikusi atmiņā. Tā ir ar premjeru Krišjāni Kariņu, kurš piesaka kariņu vīrusam. Marta gan skaidro, ka viņa uzmanību pievērš mākslinieciskajam izpildījumam.

Uzvarētāja godīgi atzīst, ka karikatūru zīmēt viņu bija jāmotivē ar augstu atzīmi: “Es nodarbojos ar reālisma zīmēšanu un šis bija neliels izaicinājums – karikatūra. Skolotāja piesolīja desmitniekus un tāpēc nolēmu piedalīties.”

Jāpiemin, ka šajā gadā likumsakarīgi konkursa temats bija – visuresošais vīruss. Karikatūrā redzamā kundzīte, pēc ilgākas mājsēdes, vīram uzadījusi dīvainu šalli. Marta norāda, ka kundzītes tēls radies no divām viņai zināmām dāmām: “Iekļaujot savas omas raksturu ar, kuru man ļoti sirsnīgas attiecības, iekļaujot omas kaimiņieni Dzidras tanti un melno humoru, kas mūsu ģimenei nav svešs.”.

Melnais humors nav svešs ne tikai Martas ģimenei, bet arī Ķekavas novadpētniecības muzejam, tur nekāds humors nav svešs.

Muzeja pārstāve Ināra Rumbina rāda tiešām vēsturisku mākslas darbu, kas stāsta par karikatūru attīstību Latvijā. Tie ir karikatūrista Edgara Ozoliņa oriģināldarbi. Populārā Ķekavas iedzīvotāja Edgara Ozoliņa vārds ne tikai pamudināja radīt karikatūras balvu, kas šogad pasniegta jau vienpadsmito reizi, bet vispār izveidot muzeju, kas veltīts minētajam mākslas veidam.

“Man tā gribētos domāt, ka mēs esam vienīgais muzejs Latvijā, kas savā misijā ir ierakstījis popularizēt karikatūru kā mākslas žanru. Ir kaut kas citos muzejos, bet es pieņemu, ka tik daudz cik pie mums un kā mēs cenšamies to popularizēt, es domāju, ka nav citur nevienā muzejā,” teic muzeja pārstāve.

Žūrija skolēnu karikatūras jau ir novērtējusi. Savukārt visi citi to var droši izdarīt savam priekam Ķekavas novada kultūras lapā.

2 komentāri