Kaņepes un to produkti izņemti no smago narkotiku saraksta

12 komentāri

Stāsts par kādu senu diskusiju, kas saistīta ar kaņepju lietošanu medicīniskos nolūkos. Nesen noticis balsojums Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) narkotiku komisijā, kurā 52 valstu pārstāvji nolēmuši, ka ‘Cannabis’ jeb kaņepes un to produkti jāizņem no smago narkotiku saraksta. Tie joprojām tiek kontrolēti, taču nu jau kā vielas ar medicīnisku potenciālu.

Vairumam cilvēku kaņepes un to produkti asociējas ar “kāsīšu” tīšanu un apreibināšanos. Jāsaka uzreiz, ka arī ANO balsojums neatļauj turpmāk brīvi tirgot un pīpēt kaņepes. ANO ikgadējā narkotiku komisijas sanāksmē notika balsojums, ko daudzi jau dēvē par vēsturisku. No 52 valstīm – 25 balsoja pret jauninājumu, bet par izmaiņām balsoja 27 valstis.

“Šis balsojums paredzēja “kanabisu” un “kanabisa” sveķus izņemt no 4. saraksta un atstāt tikai 1. sarakstā.”

Veselības ministrijas pārstāve norāda, ka ANO klasifikācijā 4. sarakstā ir tā dēvētās smagās narkotikas, bet pirmajā mazāk bīstamās. Aizvadītā gada nogalē veiktajā balsojumā “kanabis” no striktākā 4. saraksta tika svītrots un palika tikai 1. sarakstā. 1. sarakstā ir vielas ar potenciālu medicīnā. Jau tagad atsevišķas “kanabis” pozitīvās īpašības ir pierādītas.

“Ir potenciāls sāpju mazināšanā, piemēram, epilepsijas un spastiskumā, kas saistīts ar multiplo sklerozi, tāpat ķīmijterapijā mazina vemšanu.”

ANO ir spēcīgs signāls visu valstu pārstāvjiem pasaulē. “Pasaules Veselības organizācija (PVO) neietekmēja balsojumu, bet sniedza zinātnisku izvērtējumu par Cannabis darbību. PVO pārstāvis Latvijā Uldis Mitenbergs norāda, ka viņa pārstāvētās organizācijas eksperti iespējami objektīvi apkopoja zināmos datus par “kanabis” plusiem un mīnusiem, un iesniedza tos Apvienoto Nāciju balsojumam. Pēc balsojuma, kas kaņepes izņēma no smago narkotiku ierindas, ir rekomendējošs.

“Tas joprojām būs valstu kompetencē, kā kvalificēt kaņepes un ko atļaut un ko neatļaut. PVO loma bija zinātniska ekspertu viedokļu apkopošana un izteikšana ar kuru palīdzību dalībvalstis var pieņemt lēmumu,” norāda PVO pārstāvis Latvijā.

Neskatoties uz to, ka no pieciem piedāvājumiem ANO sēdē pieņēma tikai vienu, kas ļauj brīvāk pētīt kaņepju medicīnisko potenciālu, tas joprojām ir liels notikums.

“Šis ir tāds savā ziņā leģendārs, vēsturisks notikums.” “Kaņepju vēstniecības” pārstāvis Krišjānis Lange norāda, ka nesenais balsojums ieviesa izmaiņas noteikumos, kas nebija mainījušies kopš 1960. gadiem. Turpmāk kaņepju pētniecībai medicīnā ir plašākas iespējas, tas ļaus rast labākas un cilvēkiem draudzīgākas zāles.

“Tas atšķiras no mūsdienu alobatiskās medicīnas, kas var vairāk darbojas ar simptomu nomākšanu. “Cannabis vairāk darbojas uz vielmaiņas, šūnu sistēmu salabošanu, uzlabošanu,” saka “Kaņepju vēstniecības” pārstāvis.

Tai pat laikā speciālisti norāda, ka līdz jaunu un tiešām plaši pieejamu kaņepju medikamentu izstrādei būs jāgaida visai ilgi. Vairumā gadījumu izpētes bremzējas dažādu aizspriedumu dēļ.

12 komentāri