Jauns pavērsiens Rimšēviča lietā: viens no iesaistītajiem mainījis liecību

8 komentāri

Jauni pavērsieni vienā no pēdējo gadu skaļākajām krimināllietām. Viens no svarīgākajiem lieciniekiem bijušā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča lietā esot mainījis savu liecību. Ko tas nozīmē turpmākajam procesam?

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) toreizējo un ilglaicīgo Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviču aizturēja 2018. gada februārī. Aizdomās par koruptīvām darbībām.

Lietā sākta pēc divu likvidējamās “Trasta komercbankas” akcionāru iesnieguma, kurā abi figurē kā kukuļdevēji, taču saistībā ar labprātīgu vēršanos tiesībsargājošās iestādes atbrīvoti no atbildības. Rimšēvičs tagad jau sēž tiesā uz apsūdzēto sola, viņam līdzās skandalozais uzņēmējs Māris Martinsons. Pirmajām celtas apsūdzības par kukuļņemšanu, otrajam par tās atbalstīšanu.

Tiesvedībā gan paņemta pauze. Rīgas rajona tiesa ar jautājumiem, kas saistīti ar Rimšēviča kā Eiropas Centrālās bankas padomes bijušā locekļa kriminālprocesuālo imunitāti vērsās Eiropas Savienības tiesā. Tur vienreiz jau apsūdzības puse saņēma nepatīkamu lēmumu, ka Rimšēvičs no amata atstādināts nepamatoti.

Otrdien Eiropas Savienības Tiesa uzklausīja iesaistītās puses saistībā ar imunitātes jautājumiem, taču sagaidāms, ka process prasīs vēl vairākus mēnešus.

Vienlaikus aizstāvība esot informējusi Eiropas Tiesu par viena no svarīgākajiem lieciniekiem, “Trasta bankas” bijušā valdes locekļa Viktora Ziemeļa vēstuli, kurā viņš raksta, ka piespiests atzīties noziegumā un nepatiesi liecināt.

Šāda vēstule saņemta arī Ģenerālprokuratūrā, kur gan norāda, ka konkrētā informācija jau figurējusi lietā, taču pārbaude neapliecināja tās patiesumu.

“Šobrīd paziņot, ka tā bija tāda bumba un viņiem iepriekš tas nebija zināms, es domāju ir vienkārši veids, kā ietekmēt Eiropas Savienības [Tiesas] viedokli,” pauž prokurore Viorika Jirgena.

“Lai šis skaidrojums paliek uz skaidrotāja sirdsapziņas. Tādus vārdus kā “spiediens” un “nepatiesība liecība” es redzēju pirmo reizi,” saka Rimšēviča advokāts Mārtiņš Kvēps.

Ka norāda prokurore, iepriekš Ziemelis neesot apstiprinājis, ka būtu rakstījis šādu materiālu: “Šobrīd sanāk tā, ka viņš ir mainījis viedokli. Iepriekš teica “nē!”, tagad “jā!”, bet visa lieta jau nebalstās tikai uz Ziemeļa liecībām. Ir virkne citu pierādījumu.”

“Ne es pats, ne kāds no man zināmajiem kriminālprocesā iesaistītājiem advokātiem… pat domas nav bijis saistīties ar Ziemeļa kungu vai kaut ko prasīt. Tā ir viņa paša iniciatīva,” stāsta Rimšēviča advokāts.

Paša Ziemeļa advokāts otrdien no komentāriem atturējās. Rimšēviča tiesa Latvijā neatsāksies, kamēr nebūs saņemts Eiropas Tiesas lēmums.

8 komentāri