IZM iebildumu dēļ atliek finansiāli izdevīgu datoru iepirkumu

4 komentāri

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iebildumu dēļ atlikta Valsts prezidenta paspārnē tapuša projekta īstenošana, kas skolēnus un skolotājus ļautu nodrošināt ar vismaz divas reizes lētākiem datoriem kā līdz šim. Šonedēļ bija plānots parakstīt vienošanos, taču pēdējā brīdī to nācās atcelt uz nenoteiktu laiku.

Gatavojoties parakstīt vienošanos, lai dotu zaļo gaismu savai iniciatīvai par katra skolēna nodrošināšanu ar datoru, Valsts prezidents pirms nedēļas akcentēja, ka datoru trūkums skolās joprojām ir problēma: “Mēs kā valsts, kura uzskata, ka izglītība pienākas visiem, mums ir pienākums arī izveidot sistēmu, lai būtu visiem bērniem, kuriem tas ir vajadzīgs – respektīvi tiem, kuriem nav, nav pieejams, būtu datori.”

Lasi vēl – Covid-19 krīze: joprojām trūkst datoru attālināto mācību nodrošināšanai

Rīgas pilī vērš uzmanību, ka datoru izmantošanas nozīme skolās aktualitāti nezaudēs, arī beidzoties pandēmijai. Tie būs tikpat svarīgi kā mācību grāmatas.

“Uzstādījums ir – nodrošināt visiem. Radīt šīs datoru bibliotēkas pie skolas, līdzīgi kā grāmatām. Un tiem, kam vajag, viņi atnāk uz mācību periodu, uz gadu, uz pusgadu, kādā citā formātā. Viņi izņem šo rīku, un ar to brīvi strādā kā klasē, tā mājās. Šī ir gan pieejas maiņa, kā mēs šīs ierīces izmantojam nākotnē, gan arī kā mēs tās nodrošinām un iegādājamies,” saka Valsts prezidenta padomniece Ieva Ilvesa.

Kā norāda prezidenta padomniece, jau sāktas sarunas ar informācijas tehnoloģiju milžiem, lai datorus skolēniem un skolotājiem iegādātos krietni izdevīgāk. Turklāt to varētu finansēt par Eiropas Savienības naudu.

“Ir šīs lielās kompānijas. Un tādas pasaulē ir divas – “Microsoft” un “Google”, kurām ir programmas, kas saucas tehniskie, šie datora līdzekļi izglītībai. Un tā ir citādi viņu pusē finansēta programma. Citādi dizainētas ierīces, kas visā visumā izskatās kā parastās. Bet tās ir paredzētas tieši skolām un tieši izglītībai. Un šī cena atšķiras, es teiktu, uz pusi. Dažreiz pat uz trīs,” norāda Ilvesa.

Tiek lēsts, ka šādi iegādāts dators izmaksātu 200 trīs 300 eiro, nevis kā līdz šim – virs 600 eiro. Lai projektu uzsāktu, trešdien bija plānots parakstīt sadarbības memorandu. Taču pasākums no prezidenta darba kārtības pēdējā brīdī tika svītrots.

“Man tiešām tas bija ļoti nepatīkams pārsteigums. Un diemžēl, nepiekrītot memoranda saturam no Izglītības ministrijas puses, mums neizdevās par šo vienoties. Izglītības ministrija bija tā, kas atteicās to parakstīt, un diemžēl šis process šobrīd ir apstājies,” pauž Saeimas Izglītības komisijas vadītājs Arvils Ašeradens (JV).

Viņš pieļauj, ka Izglītības ministrija “stop krānu norāvusi”, lai censtos saglabāt savas tiesības rīkot datoru iepirkumus: “Kā jau parasti Latvijā tas ierasts, katrs velk to deķi uz savu pusi. Un pašlaik šī ļoti svarīgā lieta iestrēga.”

Tikmēr ministrija rakstveida atbildē pasākuma pārcelšanu skaidro ar nepieciešamību precizēt vienošanās tekstu.

Izglītības un zinātnes ministrija konceptuāli atbalsta memoranda parakstīšanu, visiem iesaistītajiem ir absolūta vienprātība par memoranda izvirzīto mērķi. Vienlaikus, ņemot vērā jautājuma nozīmību, starpnozaru raksturu un mērķi – nonākt līdz ilgtspējīgam, sistēmiskam risinājumam, ir svarīgi definēt skaidru visu pušu līdzieguldījumu kopējā mērķa sasniegšanā.

Rīgas pils nedomā padoties un ir apņēmusies projektu īstenot, par spīti konfliktam ar ministriju. “Es domāju, ka mēs kā valsts nedrīkstam atļauties tērēt finanses neefektīvi. Tieši tāpēc mēs arī šīs sarunas diezgan uzstājīgi vadām, un šajā iniciatīvā aicinām piedalīties, jo katrs dārgs iepirkums atņem šo iespēju sasniegt vairāk bērnu un vairāk skolotāju,” teic Ilvesa.

Arī Saeimas Izglītības komisijas vadītājs ir pārliecināts, ka skandalozais notikums neliegs īstenot prezidenta ieceri. Ja ne citādi, tad kaut vai ar likuma spēku.

4 komentāri