Infektologs Dumpis: Lēmumu pieņemšanā mūsu nozare netiek uzklausīta vispār

49 komentāri

Lielo slimnīcu vadītāji un citi vadošie Latvijas mediķi sestdien izplatījuši atklāto vēstuli. Tās saturs īsumā: nekādas gaismas Covid-19 tuneļa galā nav. Slimnīcas atkal tuvojas pārslodzei, ārstiem nav bijis atelpas kopš gada sākuma, seniori turpina mirt lielā skaitā. Latvijā plosās lipīgais Covid-19 britu variants un vakcinēties daudzi neraujas pat tagad, kad potes pieejamas. Visi indikatori mirgo sarkani, un, lai varētu cerēt uz kaut ko labāku rudenī, tagad nekas cits neatliek, kā valstij “vērties ciet”, nevis “vērties vaļā”.

Amatpersonu lēmumos par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanu slimnīcu, epidemiologu un infektologu viedoklis netiek ņemts vērā vispār – tik skarbi arvien pieaugošo saslimstības līkni TV3 Ziņām komentē valsts galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Lasi vēl  – Covid-19 krīze: mediķi aicina Saeimu un valdību rīkoties, lai novērstu strauju saslimstības pieaugumu

“Ja, teiksim, likumdevējs 98% nobalso par tādu lēmumu, tad man kā slimnīcu pārstāvim ir jāsaka, ka mūsu nozare netiek uzklausīta vispār. Jo es saprotu, ka ir krodziniekiem sāpe un skaistumkopšanai sāpes, daudzām nozarēm ir sāpes, bet man vienīgi ir jāatgādina, ka slimnīcas joprojām ir pilnas ar Covid-19 pacientiem un citiem pacientiem. Mums nekas nav uzlabojies, draud tikai pasliktināšanās. Ja vēl pieaugs Covid-19 pacientu skaits, problēmas būs ļoti nopietnas,” brīdina Dumpis.

Arī valsts lielākā slimnīca ir satraukta par tendenci, kas vedina uz decembra saslimstības pīķa scenāriju, kad medicīnas sistēmā tika izsludināta ārkārtējā situācija.

“Situācija mums kļūst jau satraucoša, jo tas pacientu samazinājums, ko varējām vērot aprīļa vidū… Šobrīd mēs redzam, ka pacientu skaits sāk palielināties. Šie skaitļi mūs dara ļoti, ļoti bažīgus, jo līdzīgs scenārijs bija pagājušā gada decembrī – kad redzējām saslimstības pīķus. Medicīnā neviena slimība nepāriet pati no sevis, un šis noteikti nebūs izņēmums,” vērš uzmanību Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes loceklis Haralds Plaudis.

Vadošo slimnīcu un dienestu vadītāji spēruši bezprecedenta soli – atklātā vēstulē vēršas pie valdības un Saeimas, prasot nepieļaut atkrišanu atpakaļ Covid-19 pandēmijas bezdibenī.

Arī profesors Dumpis saka, – jārīkojas strauji: “Mēs pagarināsim šo agoniju, ja mēs ar šāda līmeņa saslimstību gribam vērt kaut ko vaļā, tad skaidrs, ka vakcinācijas aptvere var izglābt tikai tad, ja tā ir 70/80%, kas īstenībā nemaz nav sasniedzama. Tātad mums ir jāmazina saslimstība ar citiem veidiem. Tagad nevar vainot vakcīnu nenopirkšanu novembrī visās Latvijas nelaimēs. Mēs esam citā situācijā –  vakcīnu ir daudz, nevakcinējas, riska grupas aptvere ir ļoti zema, dažos reģionos tā ir apbrīnojami zema. Neviens cilvēks Latvijā negrib pavadīt visu vasaru šādā epidemioloģiskajā situācijā. Tas nav izdomāts mediķu ierobežojumi hroniski mocīt Latvijas iedzīvotājus.”

Britu paveids valstī izplatās jau vairāk nekā 90% gadījumu. Smagā stāvoklī intensīvo terapiju nodaļās ārstējas gados jauni cilvēki – arī bērni. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sarunā ar TV3 Ziņām teica, ka ir pēdējais brīdis nospiest bremzes pedāli. Viņaprāt, šobrīd runa jau vairs nav par vīrusa izplatības apsteigšanu – bet tikai par vēl straujākas attīstības apturēšanu.

“Saslimstība šobrīd aug lēni, bet neatlaidīgi un neapturami. Es domāju, ka tie formālie kritēriji vēl nav izpildīti, lai iedarbinātu D scenāriju, bet jautājums, kurā brīdī mēs būsim gatavi šādu soli spert, cik ilgi mēs ļausim vīrusam ieskrieties, līdz kādiem cipariem, līdz 600? Līdz mēs būsim spējīgi lemt – valdība, politiķi, ka ir jānorauj bremze. Mani dara bažīgu tieši šī te mūsu spēja dažādām partijām valdībā un Saeimā saprast, kur ir tā robeža, kad nevar nerīkoties. Es tiešām ceru, ka mums nebūs jānonāk pie tā, ka slimnīcas ir pārpildītas, un tie skaitļi ir šausmīgi, līdz mēs esam spējīgi vienoties par to, ka kaut kas ir jādara. Šis jau vairs nebūtu pat apsteidzoši, bet laicīgi – kāpj, iet uz augšu – nav neviena iemesla domāt, ka kaut kas samazināsies,” situāciju ieskicē Pavļuts.

Pirmdien veselības ministrija sasaukusi preses konferenci ar visiem nozarē iesaistītajiem, savukārt otrdien valdībā ministrs rosinās spriest par jau iepriekš apstiprināto D+ scenāriju.

“Ir jārunā par visu to, ko mēs jau labi pazīstam – pārvietošanās ierobežojumiem, pakalpojumu ierobežošanu, klātienes mācību pāriešanu uz attālinātu, pakalpojumu un tirdzniecības vietu pāriešanu attālināti – viss tas, ko mēs jau pazīstam. Diemžēl situācija kļūst sliktāka,” norāda veselības ministrs.

49 komentāri