Iedzīvotājus aicina sekot līdzi sava digitālā Covid-19 sertifikāta derīguma termiņam

3 komentāri
Iedzīvotājus aicina sekot līdzi sava digitālā Covid-19 sertifikāta derīguma termiņam
EDIJS PĀLENS, LETA

Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina iedzīvotājus, kuri jau ir izveidojuši un izmanto savu digitālo Covid-19 sertifikātu par vakcināciju, laboratoriskā testa rezultātu vai Covid-19 pārslimošanu, sekot līdzi tā derīguma termiņam.

Kā aģentūru LETA informēja NVD pārstāve Evija Štālberga, tas palīdzēs izvairīties no situācijas, kad, apmeklējot pasākumu, saņemot pakalpojumu vai citā sertifikāta uzrādīšanas gadījumā, tas tiks atzīts par nederīgu.

Lasi vēl – VDI neredz būtiskus šķēršļus ieviest prasību dažās jomās strādājošajiem obligāti vakcinēties pret Covid-19

Vakcinācijas sertifikātam ir jāņem vērā diena, no kura tas tiek atzīts par derīgu. Ja sertifikātu plānots izmantot Latvijas Republikas teritorijā, tas būs derīgs 16. dienā pēc vakcinācijas, ja saņemta “Johnson & Johnson” pirmā pote vai “Pfizer”/”BioNTech”, “Moderna” otrā pote. Savukārt “AstraZeneca” gadījumā sertifikāts būs derīgs pēc pirmās potes saņemšanas – no 22. līdz 90. dienai – vai uzreiz pēc otrās potes saņemšanas.

Ieceļojot Latvijas Republikā no ārvalstīm, vakcinācijas sertifikāts būs derīgs tikai tādā gadījumā, ja ir saņemta “Johnson & Johnson” pirmā pote vai “Pfizer”/”BioNTech”, “Moderna”, “AstraZeneca” otrā pote un pēc vakcinācijas ir pagājušas vismaz 15 dienas, tādējādi sertifikāts būs derīgs 16. dienā pēc vakcinācijas.

Atbilstoši Eiropas Komisijas pieņemtajam lēmumam pārslimošanas sertifikāts turpmāk ir pieejams izveidei ne ātrāk kā 11.dienā pēc pozitīva laboratoriskā testa rezultāta (SARS-Cov2 RNS). Iepriekš Latvijas Republikā šādu sertifikātu tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv” varēja izveidot ātrāk, bet par derīgu tas kļuva 11.dienā.

Ņemot vērā iepriekš minēto, NVD aicina iedzīvotājus, kuriem jau ir izveidoti pārslimošanas sertifikāti, pieslēgties tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv” un izveidot tos no jauna. Pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas no pozitīva testa rezultāta noteikšanas.

Covid-19 laboratoriskā testa rezultāta sertifikāts ir derīgs sākot no testa parauga paņemšanas brīža. Testa parauga ņemšanas laiks sertifikātā ir norādīts pēc “GMT/UTC +0” laika joslas. Derīguma termiņš ir atkarīgs no testa veida un valstī noteiktajām prasībām testa uzrādīšanai noteiktos gadījumos. Ātrais antigēna tests var būt derīgs sešas vai 24 stundas, savukārt SARS CoV-2 RNS tests var būt derīgs 48 vai 72 stundas.

Sava digitālā Covid-19 sertifikāta derīgumu var pārbaudīt, izmantojot tīmekļvietnes “www.covid19sertifikats.lv” pogu “Verificēt sertifikātus”. Pret datora vai viedierīces kameru ir jāvērš sertifikāta QR kods un tas tiks noskenēts. Pēc skenēšanas tiks atspoguļots paziņojums par to, vai sertifikāts ir derīgs.

Sertifikāta QR koda skenēšanu var veikt arī izmantojot mobilo lietotni “Covid19Verify”, kas ir pieejama “App Store” un “Google Play Store”.

Vienlaikus NVD vērš uzmanību, ka noteiktos gadījumos digitālais Covid-19 sertifikāts var tikt atsaukts. Piemēram, ja iedzīvotājam ir divi vārdi vai uzvārdi – šādi sertifikāti ir uzlaboti, lai šī teksta laukums sertifikātā tiktu atspoguļots atbilstoši vienotajam Eiropas Savienības paraugam. Vai gadījumā, ja ārstniecības iestāde, kurā veikta vakcinācija, vai laboratorija, kurā veikta testēšana, ir veikusi labojumu kļūdainā ierakstā un sertifikāta informācija ir mainījusies. Piemēram, ja informācija par veikto poti nejauši ievadīta vairākas reizes.

Tādā gadījumā sertifikāta QR koda skenēšanas brīdī tas var uzrādīties kā nederīgs, un, iedzīvotājam pieslēdzoties tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv”, sertifikāts uzrādīsies sadaļā “Atsauktie sertifikāti”.

Ja iedzīvotājam būs saglabājušās tiesības izmantot digitālo Covid-19 sertifikātu, jauns sertifikāts būs izveidots automātiski, ņemot vērā aktuālo ārstniecības iestādes vai laboratorijas ievadīto informāciju. Iedzīvotājs jauno sertifikātu varēs saglabāt viedierīcē vai drukāt.

Līdz šim tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv” ir izveidoti jau vairāk nekā 713 000 digitālie Covid-19 sertifikāti. Visbiežāk iedzīvotāji izveidojuši sertifikātu par veikto vakcināciju pret Covid-19 – kopumā 599 000 sertifikātu. Izveidoti arī vairāk nekā 81 000 laboratoriskā testa rezultāta sertifikātu un vairāk nekā 32 000 sertifikātu par Covid-19 pārslimošanu.

3 komentāri