Ekspertus bažīgus dara lielveikalos nopērkamie Covid-19 eksprestesti

3 komentāri
Ekspertus bažīgus dara lielveikalos nopērkamie Covid-19 eksprestesti
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Ekspertus bažīgus dara nu arī pārtikas veikalos nopērkamie Covid-19 eksprestesti. Lai arī testa komplekti ir Zāļu valsts aģentūras (ZVA) apstiprināti, taču rezultāta iegūšanai tie nav paredzēti izmantošanai mājas apstākļos, bet gan medicīnas personāla vadībā, stāsta TV3 Ziņas.

Pārtikas veikalos un aptiekās nopērkamie Covid-19 ātrie testi vīrusa antigēna noteikšanai mājas apstākļos var neuzrādīt droši ticamu rezultātu, un Nacionālā references laboratorija aicina cilvēkus tikai uz tiem nepaļauties.

Kociņa bāšana degunā rada nepatīkamas sajūtas, un ir ļoti ticams, ka pats cilvēks to neievadīs pietiekami dziļi. Tātad nepareizi paņemtā uztriepe rādīs nepareizu rezultātu.

”Tests varētu izrādīties viltus negatīvs, kļūdaini negatīvs, un tātad cilvēkā radīt viltus drošības sajūtu, jo viņš domā, ka ir Covid-19 negatīvs, bet patiesībā ir pozitīvs un izplata vīrusu. Līdz ar to var aiziet kaut kur sabiedrībā,” skaidro RAKUS Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Savukārt, ja pēc mājās veikta testa rezultāts ir pozitīvs, un tiešām tāds tas arī ir, daļa var izvēlēties par to nevienam neziņot. Tas var radīt aklās zonas epidemioloģiskajā uzraudzībā, bažas pauž Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Ja parādās Covid-19 simptomi, tests jāveic laboratorijās, specializētajos punktos.

”Attiecīgi, pozitīvā gadījumā tiek ziņots SPKC, kas nosaka visus nepieciešamos piesardzības pasākumus, slimniekam tiek noteiktas kontaktpersonas, gan izolācijas pasākumi,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Turklāt mājās veiktajai paštestēšanai nav juridiska spēka.

Tas nozīmē, ka, ja pārtikas lielveikalā vai pat aptiekā pirktais Covid-19 eksprestests ar uztriepes ņemšanu no deguna uzrādīs negatīvu rezultātu, tas vienalga nav uzskatāms kā oficiāls apliecinājums, un tas nederēs, piemēram, kultūras pasākumu apmeklēšanai, sporta klubu apmeklēšanai vai ēšanai restorānu un kafejnīcu iekštelpās.

”Ja šis tests ir veikts mājas apstākļos, tad neviens ārsts šo informāciju nevienā sistēmā neievadīs, un Covid-19 sertifikātu nav iespējams saņemt,” skaidro Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

”Šis tests ir, lai iegūtu sirdsmieru. Ja man ir parādījies klepus, temperatūra, tad dodos pie ārsta ar visām izrietošajām sekām. Ja nav, tad, piemēram, putekļi bija saskrējuši kaklā. Šis ir sirdsmieram, lai cilvēkiem mājas aptieciņā būtu,” par testa parādīšanos lielveikalos stāsta ”Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Nacionālajā references laboratorijā saka, ka uz ātrajiem testiem norādītā precizitāte 98% esot tad, ja procedūra veikta medicīnas personāla vadībā, nevis mājas apstākļos ar virkni ietekmes risku.

3 komentāri