Latvijas vēstnieks: Diplomātiskās attiecības ar Baltkrieviju ir iesaldētas

7 komentāri

Pēdējā laika notikumi apliecina, ka Lukašenko režīms nolēmis ierobežot vai pat pilnībā apspiest sabiedrības demokrātijas centienus, TV3 Ziņām saka Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Einars Semanis.

”Es biju izsaukts uz Ārlietu ministriju tikties ar Makeja kungu, un tad jau pēc tam uzreiz pirmās ziņas bija kaut kur ap plkst. 7.oo. Attiecīgi tā ir valsts oficiālā televīzija, un tas, kas tika parādīts, bija ļoti dramatiskās krāsas un ļoti spēcīgos toņos pasniegts, ka Baltkrievu puse jutās ļoti aizvainota, aizskarta. Tika rādīts, kā es ierodos Ārlietu ministrijā. Tur bija arī Baltkrievijas žurnālisti,” par Baltkrievijas reakciju uz karogu maiņu Rīgā stāsta vēstnieks.

Lasi vēl – 

Vēstnieks norāda, ka konkrētā epizode tika pārraidīta ik stundu, un reakcija esot bijusi dažāda. Viņš uzsvēra, ka ļoti būtiska ir bijusi tieši ES vēstnieku un delegācijas reakcija, kam sekoja arī solidaritātes akcija ar Latvijas karogiem. Šāda rīcība nepalika nepamanīta arī no Baltkrievijas režīma atbalstītājiem, kuri uzrīkoja apmēram 30 cilvēku piketu pie vēstniecības.

”Sākumā ministrs izteica protestu saistībā ar notikumiem, kas saistīti ar karogu, bet ātri saruna pārgāja uz jautājumiem, kas saistīti ar ”Ryanair” lidmašīnu, kur attiecīgi viņš izteica Baltkrievijas nostāju un es izteicu savu. Pēc tam Makeja kungs paziņoja, ka mums ir jāatstāj Baltkrievija. Tas moments bija pasmags, bet es pieņemu to zināšanai, un te es jums varu to mazo lapas pusīti atklāt – jā, es teicu, mēs atbildēsim – jā, ministra kungs, mēs atbildēsim,” par sarunu ar Baltkrievijas ārlietu ministru stāsta vēstnieks.

Vēstniecības darbs šobrīd ir apturēts, bet administratīvais cikls joprojām turpinās. Vēstniecības ēka tiek apsargāta, bet viena darbiniece joprojām turpina nodrošināt administratīvo ciklu.

”Politiski attiecības ir ļoti sliktas, pašas attiecības, diplomātiskā valodā runājot, ir iesaldētas. Vēstniecības darbs ir apturēts, bet mēs, mani kolēģi un Baltkrievijas diplomāti, kas aizbrauca, neesam melnajos sarakstos. Eiropas Savienība ir pateikusi, ka attiecības normalizēsies tad, kad visi politieslodzītie tiks atbrīvoti, kad pilsoniskā sabiedrība vairs netiks vajāta un notiek vēlēšanas, kurās demokrātiskā procesā notiek izmaiņas. Kad šī normalizācija notiks – to mēs neviens nevaram pateikt. Vai mēs gribam, lai normalizējas – skaidrs, ka jā, skaidrs, ka gribam redzēt Baltkrieviju stabilu, demokrātisku, neatkarīgu, drošu. Pēc šā ļoti satraucoša pirātiskā notikuma ar “Ryanair” lidmašīnu sankcijas tiks lietotas un tiks pastiprinātas,” par politiskajām attiecībām starp Latviju un Baltkrieviju stāsta vēstnieks.

Vēstnieks skaidro, ka režīms šobrīd cenšas apturēt un izbeigt jebkāda veida iespējas cilvēkiem mobilizēties un izrādīt neapmierinātību: ”Cilvēki ir apdraudēti, tiek aizturēti tiesās, cilvēki tiek ieslodzīti visdažādākajos veidos.”

Vaicāts par to, kā šajā situācijā ES pārstāvniecībām, kas ir uz vietas Baltkrievijā, runāt ar pilsonisko sabiedrību, par Eiropas vērtībām, Semanis atzīst, ka ir svarīgi, ka ES dod arī politisku signālu, ka tiek gatavota speciāla ekonomiskā un sociāla pakete, ja Baltkrievijā notiek demokrātiskas izmaiņas: ”Nav tikai diplomātiski verbāli sankciju plusi, bet ir arī pozitīvais signāls – ka, ja notiks izmaiņas, Eiropa un Eiropas pilsoņi nāks palīgā. Tiek doti politiskie patvērumi tiem, kas lūdz, tiek sniegta juridiskā palīdzība, rehabilitācija.”
7 komentāri