Virzīs jaunus atbalsta pasākumus energocenu krīzē; iespējama arī “helikopternauda”

1 komentārs

Tikko saņemtie komunālie rēķini par decembra šokējuši daudzus Latvijā. Maksājumi sasnieguši vēl nebijušus augstumus. Tāpēc politiķiem nākas atgriezties pie sarunas par jauniem atbalsta pasākumiem. Versijas dažādas: tostarp uz galda arī priekšlikums par tā dēvēto “helikopternaudu”, vēsta Ivo TV3 Ziņas.

“Jēzus, Svētā Marija! Kas par iespaidīgu komunālo maksājumu rēķinu par decembri! Kaut ko tādu te iepriekš nebiju pieredzējis,” dalījies kāds elektrības rēķina saņēmējs.

“Vai ziema būs ilga? Mans komunālu maksājumu rēķins ir gandrīz kā Latvijas minimālā alga,” bažās dalās cits.

“358 eiro rēķins par elektrību. Nu, labi, varu jau arī vienkārši neēst, bet viengadnieks šitādu fastingu nesapratīs,” norādījis kāda bērna vecāks.

Tie ir vien daži no pēdējās dienās sociālajos tīklos lasāmajiem komentāriem par jaunākajiem komunālo maksājumu rēķinos. Rekordaugstās elektroenerģijas un gāze cenas to uzskrūvējušas “debesīs”. Daudzviet situācija saspringta, un valda liela neziņa par nākotni.

Gints Kaminiskis
Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis

“Tik krasam energoresursu cenu paaugstinājumam nav gatavi ne elektroenerģijas vai siltumenerģijas piegādātāji, ne pašvaldības, ne iedzīvotāji.”

Lēsts, ka līdz pat 40% mājsaimniecību varētu nespēt apmaksāt pakalpojumus. Lai gan valdība jau ir lēmusi par vairākiem atbalsta pasākumiem, tie vairāk attiekušies uz elektroenerģiju, nevis siltumapgādi, kas daudziem ir krietni lielāka izdevumu pozīcija, un apkures sezona gandrīz pusē. Ekonomikas ministrijā atzīst, ka līdzšinējais atbalsts absolūti nav bijis pietiekams un nav nācis pietiekami laikus, taču iepriekšējie rosinājumi nav guvuši politisku atbalstu.

Jānis Vitenbergs
ekonomikas ministrs (NA)

“Brīžiem ir tā, ka Vitenbergu ar šo priekšlikumu izmet kā kaķi no pienotavas, bet mēs atgriezīsimies. Man pirms brīža bija tikšanās ar Polijas vicepremjeru. Polija ir skaidri pateikusi ar savu šo piedāvājumu, ko viņi sauc par inflācijas samazināšanas plānu.”

Polija mazina arī nodokļu slogu pārtikai un degvielai. To vēl Ekonomikas ministrija nepiedāvās, taču virza 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi energoresursiem un rosina noteikt tādus kā izmaksu pieauguma griestus apkurei, virs kuriem izdevumus segtu valsts. Tas izmaksātu vairāk nekā 40 miljonu eiro.

Līdz šim pret PVN likmes samazināšanu iebildusi Finanšu ministrija. Šodien TV3 Ziņas lūdza arī nelielu intervijai tās politiskajam pāraugam Jānim Reiram vai kādam no viņa biroja, taču saņēmām atteikumu. Ministrs esot aizņemts. Kad būšot lēmums, tad arī komentēšot.

Atbalstu Ekonomikas ministrijas priekšlikumiem gan pauž labklājības ministrs. Viņš klāsta, ka inflācija jau kļuvusi par plašāku problēmu nekā tikai komunālie rēķini, tāpēc laiks izskatīt arī kādus tā sauktās “helikopternaudas” risinājums.
Gatis Eglītis
labklājības ministrs (JKP)

“Tas varētu būt kaut kas līdzīgs tam, kas bija pagājušajā gadā. Kaut vai, piemēram, pensionāriem mēs, iespējams, meklēsim risinājumus papildu atbalstam.”

Par palīdzību iedzīvotājiem paredzēts spriest koalīcijas sanāksmē pirmdien, 17.janvārī.

1 komentārs