NVA: Nav signālu, ka ārkārtējās situācijas skartie uzņēmēji šobrīd plānotu kolektīvās atlaišanas

2 komentāri

Ārkārtējās situācijas laikā pavasarī attālināti no mājām strādāja 140 000 cilvēku, bet jūlijā, augustā un septembrī, kas ir Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie apkopoti dati, 75 000.

Lielākais attālināti strādājošo vīriešu īpatsvars bija vecuma grupā līdz 34 gadiem – 38%. Bet sievietēm – 31%, vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem.

Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) vēl neesot signālu, ka ārkārtējās situācijas skartie uzņēmēji šobrīd plānotu kolektīvās atlaišanas. Ja pavasarī 56 uzņēmēji atbrīvoja 5500 darbinieku, tad tagad darbu zaudējuši nelieli kolektīvi divās viesnīcās.

NVA Darba meklēšanas nodaļas vadītāja vietniece Eva Lapsiņa skaidro: ”Daudzi darba devēji gaida un skatās, kāds būs valsts atbalsts, lai nebūtu jāveic šīs kolektīvās atlaišanas un varētu nodrošināt ienākumus sev un saviem darbiniekiem. Tāpēc arī pagaidām mums netiek sūtīti paziņojumi par kolektīvajām atlaišanām kā martā, kad apstākļi bija daudz nezināmāki. Gaida un skatās, kā būs!”

Atlaišanas varētu sākties, ja 6. decembrī vēl nebeigsies ārkārtējās situācijas uzliktie darbības liegumi un ierobežojumi tik daudziem uzņēmējdarbības veidiem, bet iestiepsies vēl nākamā gada pirmajā ceturksnī, – vērtē ekonomisti. Savukārt daļa uzņēmēju, kuri turpina darbu un vēlas saglabāt darbiniekus, visticamāk, aiziešot ēnu ekonomikā.

“SEB banka” ekonomists Dainis Gašpuitis norāda: “Samazinās apgrozījums, pieaug spiediens pildīt saistības pret saviem aizdevējiem, segt savas fiksētās izmaksas, tad, protams, viens no risinājumiem ir apiet nodokļus. Skaidrs, ka liela daļa uzņēmēju mēģinās mazināt darbinieku slogu un vairāk virzīties uz ēnu ekonomiku.”

NVA šobrīd pieejamas 16 000 vakanču, no kurām 2000 pievienotas tagad novembrī. Pat pavasara drūmākās prognozes par ekonomikas kritumu nepiepildījās.

“Nevarētu teikt, ka būtu ļoti dziļa krīze. Strādājošo skaits ir nedaudz samazinājies, bezdarbs ir pieaudzis par pāris procentpunktiem, bet nav lielas krīzes. Redzam, ka arī algu pieaugums ir turpinājies,” saka ”Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Centrālās statistikas pārvaldes datos redzams, ka, salīdzinot ar situāciju pirms gada, tagad pandēmijā – jūlijā, augustā un septembrī – samazinājies minimālās algas saņēmēju skaits, bet nedaudz palielinājās cilvēku skaits, kas pelna virs 1000 eiro.

Centrālās statistikas pārvaldes darbaspēka apsekojuma eksperte Zaiga Priede norāda: ”Nedaudz ir palielinājušās algas grupā no 700 līdz 1400 eiro, un arī lielāko algu grupā virs 1400 eiro ir neliels palielinājums.”

Savukārt Gašpuitis pauž: “Neteiktu, ka būtu prognozējama absolūta bezcerība, jo pietiekami daudz nozaru turpinās pietiekami labi attīstīties.”

Lai uzlabotu konkurētspēju darba tirgū, NVA esot organizējusi Latvijas iedzīvotājiem bezmaksas piekļuvi 4 000 izglītības kursu starptautiskajā tiešsaistes platformā ”Coursera”. Tai saturu veidojuši mācībspēki no Hārvarda, Oksfordas, Jeila un citām izcilām universitātēm.

2 komentāri