Eiropas Savienībā bažas par iespējamu trešo Covid-19 saslimstības vilni rudenī

14 komentāri

Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdina par straujo koronavīrusa delta varianta izplatību. Arī Eiropas Savienībā (ES) šis vīrusa celms uzrāda augšupejošu līkni. Tagad vasara, šķiet, visiem dod atelpu, bet – cik gatava ir Eiropa iespējamam nākamajam Covid-19 vilnim rudenī, skaidro TV3 Ziņas.

Šī ir otrā reize kopš pandēmijas sākuma pērnā gada martā, kad Eiropas Parlaments (EP) sanāk uz sesiju pārsvarā klātienē. Lai gan darbs tiek nodrošināts joprojām hibrīdā modelī – daļēji klātienē, daļēji attālināti – parlamenta galvenais runasvīrs pauž cerību, ka septembrī Strasbūras un Briseles gaiteņos jau atgriezīsies pirmspandēmijas darba duna.

”Šajā sesijā uz vietas ir vairāk nekā 400 deputātu, iepriekšējā bija ap 100. Es domāju, ka septembrī atgriezīsies vēl vairāk tāpēc, ka visi deputāti, viņu palīgi, EP darbinieki ir vakcinēti. Mums ir sertifikāti, un mēs beidzot varam atgriezties normālā dzīvē,” skaidro EP Komunikācijas ģenerāldirektors Žaumi Duks Gijots.

Tikmēr kopumā Eiropā situācija nav tik spīdoša. Visā ES vienu vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši nedaudz virs 52% iedzīvotāju. Šo statistiku galvenokārt veicina Vācija, Itālija, Beļģija un citas valstis, kurās vakcinācijas aptvere jau pārsniedz 60%. Tikmēr lielā daļa valstu, tostarp Latvijā, vakcinēšana joprojām rit pārlieku gausi.

EP deputāts Ivars Ījabs uzsvēra, ka šobrīd būtiski ir atbrīvoties no ierobežojumiem, jo tie kavē attīstību. Viņš atgādināja, ka lielāka vakcinācijas aptvere nozīmē, ka ir iespējams pakāpeniski atbrīvoties no daudziem Covid-19 pandēmijas ieviestajiem ierobežojumiem: ”Tas, ko mēs noteikti negribētu, lai citās valstīs būtu jau noņemti ierobežojumi, bet mums ne, un citas valstis attīstībā aizskrietu pa priekšu.”

Eiropas Parlamenta Sabiedrības veselības komitejas deputāts Pīters Līss akcentē, ka situācija patlaban ir ļoti trausla un vienīgais glābiņš no ”lokdauna” rudenī ir vakcinācija: ”Risks tiešām ir ļoti augsts, liela daļa cilvēku nav vakcinēti, un diemžēl pie šādas vakcinācijas aptveres mēs nespēsim kontrolēt vīrusa izplatību. Mēs redzam, kas notiek Krievijā. Mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jāvakcinē ātrāk un ar masu pasākumu rīkošanu un cilvēku pulcēšanās organizēšanu jābūt ļoti uzmanīgiem. Ja to nedarīsim, mums būs lielas problēmas rudenī, ar daudziem cilvēkiem slimnīcās un diemžēl arī daudzas nāves.”

Vācijā pirmo poti saņēmušas ir jau teju divas trešdaļas iedzīvotāju, tomēr, kā norāda eiroparlamentārietis no Vācijas, situāciju nevar atrisināt viena vai otra dalībvalsts, sasniedzot augstāku vakcinācijas aptveri. Kolektīvā imunitāte ir jāiegūst visas savienības pilsoņiem: ”Mums katru dienu cilvēkiem ir jāatgādina, ”ejiet vakcinēties”. Ir muļķīgi domāt, tagad ir karsts, vasara, saslimstības rādītāji ir salīdzinoši zemi, kāpēc man jāvakcinējas? Dariet to, lūdzu, tagad! Risks tam, ka delta variants rudenī būs pārņēmis visu Eiropas Savienību un mums nāksies atkal visu vērt ciet, ir lielāks nekā tās mazās neērtības, kas jums būs no iespējamām vakcīnas blakusparādībām.”

Vienlaikus apdraudējums ir lēnā vakcinācija trūcīgākajos reģionos. Tāpēc ES amatpersonas norāda uz nepieciešamību sniegt lielāku vakcīnu pieejamību tieši šīm valstīm. Pretējā gadījumā ar alfa, delta, lambda variantiem cīnīsimies vēl ilgi. Ņemot vērā šo aspektu, Latvijas eiroparlamentārietis Roberts Zīle uzskata, ka bija pāragri ieviest Covid-19 digitālo sertifikātu: ”Nu, ir tā, kā ir! Te mēs runājam arī par šo saucamo Covid-19 sertifikātu, ar ko mēs arī abi esam nokļuvuši Strasbūrā. Liekas, ka tas ir labi, tas atvieglo pārvietošanos, bet tas velns kā parasti ir detaļās, un tāpēc arī es biju atturīgs ne principiāli pret sertifikāta lietošanu, bet ieviešanu jūlijā. Tas nozīmē, ka šī delta vīrusa paveida apgrozība palielināsies.”

TV3 ziņu uzrunātie eiroparlamentārieši norāda, ka mudināt cilvēkus vakcinēties ir nacionāla mēroga jautājums.
14 komentāri