Eiropas Komisija papildus pasūtījusi 300 miljonus “Moderna” vakcīnu

4 komentāri
Eiropas Komisija papildus pasūtījusi 300 miljonus “Moderna” vakcīnu
IMAGO IMAGES / SCANPIX

Eiropas Komisija (EK) papildus pasūtījusi 300 miljonus “Moderna” Covid-19 vakcīnas devu, bet šogad eiropiešiem būs pieejama tikai puse no tām. Eiropadome jau sasaukusi 27 valstu līderu video konferenci, ko noturēs nākamnedēļ, lai apspriestu vakcinācijas tempus. Tikmēr Ungārija pirmā starp Eiropas Savienības valstīm savus iedzīvotājus vakcinē ar Ķīnā ražotu vakcīnu.

EK vienojusies ar ASV farmācijas uzņēmumu “Moderna”, ka iegādāsies papildu līdz 300 miljoniem Covid-19 vakcīnas devu, trešdien paziņoja EK prezidente Urzula fon der Leiena. “Moderna” piegādās Eiropas Savienībai (ES) 150 miljonus devu šogad un paredz iespēju piegādāt vēl 150 miljonus devu nākamgad. Klīniskajos izmēģinājumos “Moderna” vakcīnas efektivitāte pārsniegusi 90%.

“22 miljoni cilvēku ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu, tostarp septiņi miljoni otro devu. Mums ir jāpastiprina vakcinācijas tempi, pieaugs visu trīs apstiprināto vakcīnu piegādes apjomi. Tomēr Eiropā un pasaulē joprojām parādās jauni vīrusa varianti. Līdz šim Eiropā apstiprinātās vakcīnas, šķiet, ir efektīvas pret jaunajiem paveidiem,” saka fon der Leiena.

Par vakcīnām sprieda arī Višegradas grupā, kurā pirms 30 gadiem apvienojušās Polija, Ungārija, Slovākija un Čehija. Svinīgajā pasākumā Eiropadomes priekšsēdētājs solīja turpmākus uzlabojumus  sadarbībā ES vakcinācijas programmā.

“Prioritāte numur viens ir nodrošināt, lai mums būtu pietiekami daudz Covid-19 vakcīnu devu pēc iespējas ātrāk. Nākamnedēļ mums atkal būs svarīga videokonference visaugstākajā līmenī, ar visiem 27 līderiem – lai uzlabotu sadarbību, koordināciju un pārliecinātos, ka mēs spēsim pēc iespējas ātrāk vakcinēt savus cilvēkus,” pauž Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

Savdabīgu pieeju vakcinēšanai izvēlējusies Ungārija, kā pirmā ES valsts iegādājoties Ķīnā ražoto “Sinovac” vakcīnu. Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans sacīja, ka ES nevajadzētu nošķirt “austrumu un rietumu vakcīnas”, bet gan jākoncentrējas uz Covid-19 vakcinācijas ātrumu.

“Ungārijā mēs vakcināciju veicam ļoti ātri, ievērojot visus drošības pasākumus. Ātrums ir šajā laikā svarīgāks par vakcīnu cenu,” saka Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs brīdina, ka Covid-19 vakcīnu sadale starp valstīm var izrādīties lielākais morāles pārbaudījums pasaules sabiedrībā, proti, bagātākās un ietekmīgākās valstis varētu atstumt pārējās, radot nevienlīdzīgu sadali, un pakļaujot trūcīgākos reģionus Covid-19 pandēmijas postošākai ietekmei.

4 komentāri