Dumpis: Maskas nerada draudus bērnu veselībai

329 komentāri

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī – mazāko klašu skolēniem no 1. līdz 4. klasei ziemas brīvlaiku pagarinās vēl par divām nedēļām. Vienlaikus tas nozīmē arī mācību gada pagarināšanu vasarā. Par nozari atbildīgā ministrija skaidro, – tuvākās divas nedēļas noteiks – vai mācības nebūs atlikušo gadu jāorganizē attālināti, un vai izlaiduma klašu skolēniem nenāksies atcelt eksāmenus.

Divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā stabili pārsniedzis sešus simtus. Tas nozīmē, ka infekcija izplatās strauji un nekontrolēti – ekspertu ieskatā –  līdz ar to jautājums par mācībām klātienē – šobrīd nav apspriežams.

“Galvenais riska faktors saslimstībai, drošībai skolā ir saslimstība valstī. Tātad, jo augstāka saslimstība, jo grūtāk ir tikt galā ar infekciju skolās. Kritiski risks pieaug, ja 14 dienu kumulatīvā saslimstība ir virs 50, tad parādās infekcijas risks. Virs 200 – šis risks ir ārkārtīgi augsts. Kur mēs Latvijā atrodamies? Tagad Latvijā ir 608 saslimstība, kas ir trīs reizes augstāk nekā, kad ir ļoti augsts risks transmisijai skolās,” saka Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Ņemot vērā epidemiologu un ekspertu ieteikumus, mazāko klašu skolēniem – no 1. līdz 4. klasei – ziemas brīvlaiku pagarinās līdz 25. janvārim. 5. un 6. klašu skolēniem mācības varētu atsākties 11. janvārī, bet attālināti. Tiesa, jāņem vērā, ka brīvlaika pagarināšana jaunāko klašu skolēniem vienlaikus nozīmē arī mācību gada pagarināšanu vasarā. Savukārt februāra sākumā 1. klasēm paredzētais nedēļu ilgais brīvlaiks izpaliks, lai nevajadzētu pagarināt mācību gadu. Izglītības ministre uzsvēra – arī situācijai neuzlabojoties, vairāk brīvlaika pagarinājumu nebūs, vajadzības gadījumā tikšot meklēti attālinātu mācību risinājumi.

“Ja epidemioloģiskā situācija neuzlabojas tad mums ir iespēja atjaunot tava klase un tas būs attālināts mācību process 1. līdz 4. klasei. Ceram, ka to nenāksies, bet vēl pagarināt brīvlaiku pagarināt mēs nepiekrītam,” saka izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Turpmākās divas nedēļas arī noteiks, kā mācības tiks organizētas pēc 25. janvāra, un vēl viena robežšķirtne pavasara brīvlaiks. Proti, ka situācija būs tikpat kritiska – visi mācīsies attālināti – un izlaiduma klasēm izpaliks gala pārbaudījumi.

“Proti, ja līdz pavasara brīvlaikam izlaiduma klases, 9. un 12., netiek līdz klātienei, tad mēs domājam par eksāmenu mazināšanu vai atcelšanu. Tas būs izšķiršanas jautājums janvārī, februārī,” saka izglītības ministre.

Šādā gadījumā skolēniem izliks gada vērtējumu un arī augstskolām būs jāpārveido iestājpārbaudījumus un jākoriģē uzņemšanas noteikumi – par pamatu ņemot gala vērtējumu. Ja tomēr situācija uzlabosies un klātienes mācības vismaz daļēji atsāksies, atgriežoties skolā arī mazajiem bērniem, visticamāk, būs jārēķinās ar masku valkāšanu. Speciālisti norāda, – nav pamata bažām, ka tas varētu kaitēt skolēnu veselībai.

“Tur nekādi skābekļa badi un attīstības traucējumi nerodas. Daudzas valstis to ir darījušas, pētījušas, manā rīcībā nav neviena nopietna pētījuma, kas parādītu, ka maskas traucētu veseliem bērniem un pat arī slimiem ar astmu, arī tad no maskām nekas nerodas. Maskas ir jālieto ne tikai bērniem, bet arī skolotājiem, jo skolotāji ir tie, kas visbiežāk inficē bērnus. Maskas lieto nevis lai aizsargātu sevi, bet lai aizsargātu parējos,” norāda Uga Dumpis.

Konkrētākus lēmumus valdība pieņems sēdē ceturtdien.

329 komentāri