“Drošības sajūtas vairs nav.” Sagrābtās lidmašīnas pasažieris no Latvijas stāsta par pieredzēto

17 komentāri

Latvijas valstspiederīgie, kuri atradās “Ryanair” lidmašīnā, ir veiksmīgi atgriezušies mājās. Tikmēr Latvijas ārlietu ministrs TV3 Ziņām akcentē, ka svētdien notikušais ir režīma īstenotais pirātisma akts.

Viens no pasažieriem, kurš atradās Baltkrievijas sagrābtajā lidmašīnā – Jānis Zviedris -, TV3 Ziņām stāsta, ka Minskā lidaparātu sagaidījuši drošības dienesti, kas pārbaudījuši visu atlidojušo mantas. Pasažieri turēti neziņā – apsargātā telpā.

Lasi vēl –

“Piedodiet, atvainojiet, visi mani draugi un paziņas, kas sēž “Facebook” – es negribu no jums dzirdēt frāzes, ka Baltkrievijā viss ir labi, tas ”Baķka” tur kārtību ir ieviesis. Es to kārtību pieredzēju, kad opozīcijas cilvēku var paņemt, ar iznīcinātāju draudiem nosēdināt lidmašīnu, cilvēkus turēt ieslodzītus kaut kādā telpā uz nezināmu laiku tikai tāpēc, ka politiskā situācija Baltkrievijā ir tāda, kā ir,” norāda Baltkrievijas sagrābtās lidmašīnas pasažieris.

Jānis arī noraida izskanējušo informāciju par to, ka lidaparātā būtu izcēlusies kāda konfliktsituācija, kādēļ gaisa kuģis būtu bijis jānosēdina. Jānis Minskas lidostā arī redzējis, kā drošībnieki aizved opozīcijas medija galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Vaicāts par sajūtām par piedzīvoto, Jānis saka, – šoks paliks atmiņā vēl ilgi.

“Mēs beidzot esam Eiropas Savienībā, bet, no otras puses, prātu nepamet doma, kā tas viss ir beidzies Romānam. Tu dodies no vienas Eiropas valsts uz otru Eiropas valsti, un kaut kādā trešajā valstī pēkšņi lidmašīna tiek sagrābta. Drošības sajūtas vairs nav. Tagad nākotnē, ja domā par kaut kādiem braucieniem, jāprasa aviosabiedrībai, vai tiek šķērsota Baltkrievijas gaisa telpa,” saka Baltkrievijas sagrābtās lidmašīnas pasažieris.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) TV3 Ziņām apliecināja, ka saņemt informāciju no Baltkrievijas amatpersonām bijis apgrūtinoši. Latvijas puse izteikusi protestu par “Ryanair” lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Minskā. Ministrs arī akcentē, – Eiropas Savienībai ne tikai ir jāsper soļi plaša mēroga sankciju piemērošanai, bet arī jāveic drošības pasākumi.

“Tas vairāk izskatās pēc 21. gadsimta pirātisma akta, ko īsteno valsts struktūras, un es domāju, ka tas tikai apliecina, ka mums ir jābūt absolūti stingriem ES līmenī un jāveic drošības pasākumi, jāaizliedz starptautisko lidojumu norise pāri Baltkrievijai. Par Baltkrievijas gaisa telpas izmantošanu jādomā, vai ir apkalpojamas Baltkrievijas lidmašīnas, un jādomā par jautājumiem, ko darīt, lai panāktu politieslodzīto atbrīvošanu,” uzsver Rinkēvičs.

Ministrs šā brīža attiecības ar Baltkrieviju raksturoja kā ”atkrišanu” tik tālu atpakaļ, ka nav vairs iespējama attiecību normalizācija ar šo režīmu: “Tas, kas vakar notika, tas mūs vēl vairāk atmet kaut kādā ledus laikmetā. Paskatieties uz pasažieru sarakstu: Lietuvas, Beļģijas, Latvijas pilsoņi, Polijas pilsoņi, aviokompānija no Īrijas – kur vēl internacionālāku sastāvu, kur vēl vairāk skartas valstis. Es domāju, ka šajā konkrētajā situācijā mēs nonākam tāda situācijā, kur nav iespējama attiecību normalizācija. Drīzāk mēs aiziesim vēl spēcīgākā sankciju un pretpasākumu vilnī.”

Latvijas nacionālā lidsabiedrība “airBaltic” tuvākajā laikā izvairīsies no Baltkrievijas gaisa telpas šķērsošanas. Svētdien aviokompānija novirzījusi reisus Rīga-Odesa un Rīga-Tbilisi.

17 komentāri