Covid-19: valdība atbalstījusi vakcinācijas plānu

7 komentāri

Valdība ceturtdien atbalstījusi jauno nacionālo plānu vakcinācijai pret Covid-19. Tas paredz līdz vasaras beigām panākt, ka vakcīnas būtu saņēmuši 70% iedzīvotāju. Tostarp jau nākamajā nedēļā varētu sākt darboties iedzīvotāju brīvprātīga reģistrēšanās vakcinācijai. Vienlaikus gan arī kļuvis skaidrs, ka vēl paies vairāki mēneši līdz Latvijai būs pieejams masu vakcinācijai pietiekams pošu krājums.

Ilgi gaidītais Vakcinācijas plāns paredz, ka tiks organizēts vienots vakcinēšanas tīkls. Tajā būs kopējs vakcinējamo personu saraksts, kā arī vakcinācijas vietu kalendārs un rinda, kā arī centralizēta vakcīnu piegādes un krājumu pārraudzība, un arī vienota sistēma komunikācijai ar iedzīvotājiem.

Lasi vēl – Pavļuts: Lielas vakcīnu piegādes plānots saņemt ātrākais aprīlī

“Mēs šodien pieņēmām ilgi gaidīto pārstrādāto vakcinācijas plānu, valdība vienbalsīgi šo plānu pieņēma. Tagad mums ir skaidrība, kā mēs šo vakcināciju veiksim,” sacīja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Vadoties pēc pašreizējām prognozēm par vakcīnu piegādēm, Latvija laika periodā no šā gada līdz nākamā gada pirmajam ceturksnim varētu saņemt vairāk nekā piecus miljonus vakcīnu devu. Plānā izvirzītais mērķis – līdz vasaras beigām vakcinēt vienu miljonu 200 000 cilvēku jeb 70% kopējā iedzīvotāju skaita.

“Sadarbībā ar ārstniecības speciālistiem pašvaldībām privātā sektora pārstāvjiem izveidot tādu vakcinācijas jaudu, lai varētu nedēļā vakcinēt 100 000 un pīķa brīžos 150 000,” skaidro veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Ņemot vērā neskaidrības ar vakcīnu piegādēm, valdība šodien vienojusies iegādāties papildu 420 000 ražotāja “Moderna” vakcīnu devu, kuras Latviju varētu sasniegt gada otrajā pusē. Tāpat Latvija pieteikusies potenciālo vakcīnu iegādei no diviem citiem ražotājiem – “NovaVax”, kuru potes varētu būt pieejamas gada vidū, un “Valneva”, par kuru vakcīnu nonākšanu ražošanā gan nav skaidru prognožu. Pārcelts termiņš arī plānam jau martā sākt vakcinēt 100 000 cilvēku nedēļā. Patlaban optimistiskākais scenārijs paredz, ka tam nepieciešamais vakcīnu apjoms Latvijā būs ātrākais aprīlī.

“Es varu atbildēt par to, ko es ceru, bet es jums nevaru atbildēt to, ko es zinu, jo vakcīnu piegādes grafiki mainās, šīs izmaiņas notiek pa dienām. Pirmajā ceturksnīt noteikti nesaņems to daudzumu, uz ko mēs bijām cerējuši. Mēs zinām, ka pirmajā ceturksnī šīs vakcīnas nebūs pietiekami – tas pirmais mēnesis, kad mēs ceram uz bagātīgu vakcīnu pieejamību, ir aprīlis,” stāsta Pavļuts.

Iedzīvotāju agrīnajai reģistrācijai rindā uz vakcīnu tiks izmantota tīmekļa vietne “Manavakcina.lv”. Ceturtdien tā uz brīdi iedarbināta testa režīmā. Un cilvēku interese tiešām ir liela – stundas laikā vakcinēšanai pieteikušies vairāk nekā 700 cilvēku, taču pagaidām tur veiktās reģistrācijas nav spēkā. Līdz ko sistēma būs pārbaudīta, iedzīvotāji varēs stāties virtuālajā rindā, lai saņemtu imunizāciju pret Covid-19.

“Mēs šobrīd vēl veicam testēšanas darbus, bet dažas dienas pēc interneta vietnes palaišanas būs iespējams pieteikties telefoniski, un lūdzu neuztraukties – šī pieteikšanās brīvprātīgajā rindā neatceļ prioritāro secību. Tas nenozīmē, ka jauni, veseli cilvēki nonāks priekšā sirmgalvjiem. Šāda laicīga pieteikšanās varētu dot priekšroku savas grupas ietvaros, nevis aizejot priekšā sirmgalvju grupai. Ļaujiet izteikt minējumu, ka mums ir vajadzīgas dažas dienas. Nākamās nedēļas laikā var gaidīt ziņu, ka mēs izsludināsim pieteikšanos,” apgalvo Pavļuts.

Vaicāts, vai “Manavakcīna.lv” darbības ziņā nepievils tāpat kā bēdīgi slavenā e-veselības sistēma, ministrs norādīja, ka šo vietni, turklāt bez maksas, izstrādājot labākie nozares speciālisti un problēmām tās darbība nevajadzētu rasties.

7 komentāri